١٣٩٨/٠٢/٢٢ ٩:٥١ ب ظ
کد خبر : ٤٢١٨٣٩
مديرعامل پتروشيمی فن‌آوران خبر داد
تولید بیش از 970هزار تُن متانول در دستور کار سال 1398 است
شما و اقتصاد: شرکت پتروشيمي فن‌آوران به‌عنوان سومين توليد كننده متانول و تنها توليد كننده اسيد استيك در ایران از شرکت‌های مدیریتی تابعه شستا محسوب می‌شود كه سهم قابل توجهی از تامين نياز صنايع پايين دستي پتروشیمی در داخل و خارج از كشور به عهده دارد.
به گزارش شما و اقتصاد:  محمدجواد بدری مدیرعامل جوان و بومی شرکت پتروشیمی فن‌آوران در راستای سیاست جوانگرایی، بومی گزینی و ارتقاء از درون شرکت در سال‌جاری از طریق آزمون به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شده است.
ميزان متانول توليدي اين شركت در سال 96 برابر با 868،238 تُن بود كه با 8% افزایش در سال 1397 به 937 هزار تُن افزايش يافت. از مهم‌ترین دلايل اين افزايش توليد، انجام به جا و به هنگام عمليات تعميرات اساسي در ارديبهشت ماه سال 97 بود كه توانست عوايد بسيار مثبتي را در روند افزايش، ثبات و تداوم توليدات نصيب شركت نمايد. به نحوي كه در آبان ماه 97 با انجام این تعمیرات اساسی، ركورد توليد روزانه مجتمع از بدو راه‌اندازي آن به میزان 3052 تُن به ثبت رسید كه اين ركورد شكني، عبور از ظرفيت اسمي روزانه را نيز در پي داشت.
محمد جواد بدری مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران که پیش از این مدیرمجتمع این شرکت بود در گفت‌وگو با شستا رسانه درباره تأثیرات این عملیات عظیم مهندسی، گفت: تا پيش از انجام اورهال، توليد ماهانه متانول در بازه 69 هزار تا 72 هزار تُن در نوسان و با شيب منفي همراه بود كه پس از اين عمليات، در خرداد ماه 97 شاهد توليد 77 هزار تُن بوده و تا مرداد 97 نیز به 88 هزارتُن تولید دست يافتيم.
بدری شكستن ركورد توليد روزانه و ماهانه از بدو راه اندازي، کاهش شاخص انرژی SEC از42 به 35 و تعویض کاتالیست راکتورهای سنتز واحد متانول به روش مكانيزه با کاتالیست نسل جدید كه براي اولين بار در ايران صورت گرفته را از مهم‌ترین دستاوردها و اقدامات بهينه‌سازی در جهت افزايش ظرفيت تولید در سال97 عنوان کرد و گفت: تعويض كاتاليست‌های ريفرمر با همكاری شركت‌های آلمانی و ایتالیایی، ترميم و اصلاح ريفركتوری ديواره ريفرمر و انجام اورهال کمپرسور سنتز برای اولین بار از ابتدای راه اندازی تا کنون و تعویض پکینگ‌های کولینگ از دیگر اقداماتی بود که در این زمینه صورت گرفت.
وی با بیان اینکه براي سال 1398 عمده تمركز ما در پتروشیمی فن‌آوران به ظرفيت رساندن واحد اسيد استيك از طريق جايگزيني راكتور واحد اسيد با راكتور فرسوده فعلي است، گفت: اقدامات مهمی نظير افزايش دور ID Fan هاي واحد متانول، اصلاح و تعويض مبدل‌ها، واحد منواكسيدكربن، اصلاح پرليت و امکان سنجی پروژه نصب كمپرسور هيدروژن جهت تزريق هيدروژن مازاد واحد CO به متانول نیز جزو مهم ترین برنامه‌های سال 98 پتروشیمی فن‌آوران خواهد بود.
مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران، تصریح کرد: مجموع توليدات اين شركت در سال 96 یک میلیون و 104 هزار تُن بود كه 991 هزار تُن از اين توليدات به فروش رسيده و در سال 1397 از مجموع یک میلیون و 187 هزار تُن توليد شركت یک میلیون و 106 هزار تُن آن به بازارهای هدف داخلي و مقاصد خارجي نظير چين و هند راه يافته است.
او ادامه داد: درمورد توليد متانول در سال 1398 برنامه مصوب 975،000 تُن كه نسبت به عملكرد سال 97 حدود 38 هزار تُن افزايش را نشان مي‌دهد، برای محصول اسيد استيك هم عدد 120هزار تُن به تصويب رسيد كه نسبت به عملكرد سال 97 با افزايش 21 هزار تُني همراه خواهد بود.
بدری ارزش فروش محصولات شرکت را در سال 97 در مجموع 24،381،441 ميليون ريال حاصل از فروش متانول، اسيد استيك، منوكسيد كربن و محصولات جانبي عنوان کرد و گفت: این میزان در مقايسه با سال قبل حدود 197% افزايش در حوزه ارزش را نشان مي‌دهد. 
مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران ادامه داد: در اين بين بيشترين سهم از ارزش فروش چه در سال 1396 و چه در سال 1397 متعلق به محصول متانول است كه در سال 96 برابر با 10،371،776 ميليون ريال بود و در سال 1397 به 20،102،839 افزايش يافت و ارزش فروش اسيد در جايگاه بعدی نسبت به متانول قرار گرفت.
او با بیان اینکه افزايش در ارزش فروش، بر سود پايه هر سهم نيز به ويژه با مديريت فرآيندها، افزايش بهره وری منابع انرژی و كنترل هزينه‌های به‌عمل آمده اثر خود را نشان داد، گفت: در سال 1396 سود پايه هر سهم برابر با 5،522 ريال بود كه نسبت به پيش بيني بودجه 23% افزايش را نشان مي‌دهد. براي سال 1397 نيز پيش‌بيني به‌عمل آمده رقم 10،191 ريال به ازاء هر سهم بود كه تا پايان9ماهه سال 92.2% آن يعني رقم 9،401 ريال محقق شد و در سه ماهه پاياني نيز كه صورت‌هاي مالي آن در دست بررسي است و تا پايان ارديبهشت نهايي می‌شود گمان داريم آنچه پيش بيني شده محقق می‌شود.
بدری خاطر نشان کرد: در همين راستا در فروردين ماه امسال توانستيم ركورد توليد ماهانه محصول متانول را از بدو تاسيس تاكنون با توليد 89341 تُن متانول به ثبت برسانيم.
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :