1398/02/28 10:39 ق ظ
کد خبر : 421988
دانستنیهای بیمه
شما و اقتصاد: خدمات ارائه شده دربیمه همچون چتری در زمینه های مختلف روی زندگی مردم، جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت های مردم ایجاد می کند.
به گزارش شما و اقتصاد:  امروزه با تردد در خیابان های شهرهای سراسر کشور به تابلوهایی برمی خوریم که عبارت «نمایندگی بیمه» روی آن درج شده است. نمایندگی های بیمه در ایران نقش حامیان طبقات مختلف مردم جامعه در مقابل اتفاقات و خسارات وارد شده را بازی می کنند.
توجه به بیمه و نحوه ورود آن به زندگی امروزی مردم کشورمان، موضوعی است که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت.
تعریف فنی بیمه
درست است که پیوند میان بیمه‌گران و بیمه‌گذاران با بستن قرارداد یا پیمان بیمه (عقد بیمه) ایجاد می‌شود، ولی باید توجه داشت که بیمه تنها یک رابطه حقوقی میان این دو طرف نیست. بلکه تحقق این پیوند حقوقی پیرو ضابطه‌ها و ساخت‌وکارهای فنی (موازین آماری و حساب احتمال‌ها) و در گرو تحقق مشارکت گروهی و همکاری شمار زیادی از اشخاص در معرض خطر است. و این امر مستلزم وجود یک مؤسسه سازمان‌یافته بر مبانی علمی است که تکنیک ویژه‌ای رامی طلبد. این همان است که حدود صدسال قبل توسط یک مؤلف در فرمولی مشهور بیان شد که: «بیمه عبارت است از جبران آثار حادثه بر دارائی فرد از طریق مشارکتی که براساس قوانین آمار، سازمان یافته است.»
از آن زمان به بعد پیوسته این نقش خاص بیمه‌گر، مبنی بر توزیع حق بیمه‌های جمع شده از گروه کثیر بیمه‌گذاران، بین آن عده که در معرض حادثه قرار گرفته‌اند، یادآوری شده است. بنابراین مشخص شد که عملیات بیمه‌گری و معامله‌های بیمه‌ای، ظرافت و پیچیدگی ویژه‌ای دارند که اجرای آنها مستلزم بهره‌گیری بهینه از دانش ریاضی (آمار و محاسبه‌های فنی)، دانش حقوقی (اصول قراردادها)، دانش مالی و اقتصادی (اصول نگهداری حق بیمه‌ها و سرمایه‌گذاری اندوخته‌ها)، دانش بازاریابی، بازرگانی و دانش مدیریت است.
ارکان و اصطلاحات مهم بیمه
در این گفتار از میان اصطلاحات و واژگان اختصاصی بیمه به تعدادی از مهمترین و پرکاربردترین آنها در این صنعت، که اتفاقا در بیمه هواپیما نیز به وفور مورد استفاده قرار خواهند گرفت اشاره داشته و به شرح مختصری از هر یک اکتفا می کنیم.
● ادبیات بیمه
برای اینکه از نحوه قرارداد بستن بیمه گذار ها سردر بیاورید لازم است که با ادبیات خاص کارگذاران بیمه آشنایی داشته باشید.
▪ بیمه گر: شرکت بیمه است که مشخصات آن در بیمه نامه قید می شود و جبران خسارت و پرداخت غرامت ناشی از حوادث احتمالی طبق شرایط مقرر در بیمه نامه را برعهده می گیرد.
▪ بیمه گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است که مشخصات او در بیمه نامه ذکر می شود و پرداخت حق بیمه را تعهد می کند.
▪ بیمه شده: شخصی است که احتمال تحقق خطر یا خطرات مشمول بیمه نامه برای او موجب انعقاد بیمه نامه می شود.
▪ ذی نفع: ذی نفع شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که بیمه نامه به نفع آنها منعقد و مشخصات آنها در بیمه نامه ذکر شده است.
▪ حق بیمه: حق بیمه وجهی است که بیمه گذار در مقابل تعهدات بیمه گر می پردازد.
▪ سرمایه بیمه یا غرامت بیمه: وجهی است که بیمه گر متعهد می شود در صورت تحقق خطر یا خطرات مشمول بیمه طبق شرایط بیمه نامه به ذی نفع بپردازد.
▪ حادثه: حادثه موضوع بیمه عبارت است از هر واقعه ناگهانی ناشی از یک عامل خارجی که بدون قصد و اراده بیمه شده بروز می کند منجر به جرح، نقص عضو، از کارافتادگی، فوت یا خسارت دیگر بیمه شده شود.
▪ مدت بیمه نامه: مدت بیمه، یک سال تمام شمسی است و از ساعت 12 ظهر روزی که به عنوان تاریخ شروع بیمه نامه قید شده، آغاز و در ساعت 12 ظهر روز «انقضا» بیمه نامه خاتمه پیدا می کند. مگر اینکه بین طرفین به نحو دیگری توافق شده باشد. به عنوان نمونه در مورد بیمه های اتومبیل ساعت شروع بیمه نامه از ساعت 12 روز عقد بیمه نامه است.
▪ پرداخت حق بیمه: بیمه گذار موظف است حق بیمه را در مقابل دریافت بیمه نامه نقدا بپردازد و قبض رسیدی که به مهر و امضا، بیمه گر رسیده باشد، دریافت کند. به طور نمونه بیمه نامه شخص ثالث طبق قانون باید نقدا پرداخت شود. اما اغلب حق بیمه های دیگر مخصوصا اگر مبلغ حق بیمه بالا باشد، به صورت اقساطی پرداخت می شود.
▪ بیمه های اجباری و اختیاری: عمده فعالیت های بیمه ای در کشور بر عهده تامین اجتماعی یا سازمان خدمات درمانی و زیرنظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است و تنها پوشش های بیمه ای به افراد را در بر می گیرد. این نوع بیمه ها، از نوع بیمه های اجباری است.
در بیمه های تامین اجتماعی پوشش های بیمه ای از قبیل بازنشستگی، درمان، غرامت، هزینه کفن و دفن و... وجود دارد. کسانی که به نحوی از پوشش های تامین اجتماعی یا سازمان خدمات درمانی استفاده می کنند و افراد بیمه شده در شرایط قراردادهای بیمه ای و سقف پوشش ها هیچ اختیاری ندارند. اما بیمه هایی وجود دارد که میزان حق بیمه و تعهدات به صورت انعطاف پذیر و با توافق طرفین وضع می شود، مانند بیمه های آتش سوزی، اموال و...
شرکت های بیمه ای متعددی وجود دارند که به ارائه خدمات می پردازند. هر شرکت بیمه دارای شعبات و نمایندگی هایی است که به طرق مختلف با توجه به حجم فعالیت شرکت به فعالیت می پردازند. همچنین شرکت های کارگذاری هم وجود دارند که به صورت بازاریابی و با دریافت کارمزد از تمامی بیمه ها فعالیت می کنند و منحصر به شرکت خاصی نیستند.
شرکت های بیمه در ایران به ۳ گروه تقسیم می شوند:
۱) بیمه های دولتی شامل: بیمه های ایران
۲) بیمه های خصوصی شامل: بیمه های ، آسیا، البرز ، دانا ،معلم، پارسیان، کارآفرین، سینا، سامان، رازی، توسعه، دی، نوین، ملت، پاسارگاد و میهن
۳) بیمه های مناطق آزاد شامل: بیمه های اتکایی امین، حافظ، امید و ایران امید
 ● شهر فرنگ بیمه ها
در تمامی انواع بیمه، افزون بر پوشش های مختلف، استثناهایی نیز وجود دارد که بیمه گر درصورت وجود این استثناها؛ تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ناشی از این استثناها ندارد.یکی از این استثناها؛ عمد بیمه گذار در ایجاد حادثه است و اصولا حوادث یا خسارت هایی که بیمه گذار به صورت عمدی موجب می شود از تعهد بیمه گر خارج است و پوشش ندارد. زیرا فرض بر این است که بیمه منبع مناسبی برای جبران خسارت و برگرداندن بیمه گذار به وضعیت قبل از حادثه است. بنابراین بیمه نباید منبعی برای سودآوری یا انتفاع قرارگیرد.
▪ بیمه آتش سوزی: اساس این نوع بیمه نامه بی احتیاطی است. اما بیمه نامه کارآمدی است و قاتل کبریت و آتش محسوب می شود. به درد خانه های مسکونی هم خیلی می خورد.
▪ بیمه اموال: اگر وسایل و اسباب خانه و محل کارتان را دوست دارید یا یک ظرف عتیقه دارید که نگهداری از آن شجره نامه خانوادگی تان است و مهم، این بیمه نامه خیلی به دردتان می خورد.
▪ بیمه باربری: اگر در زمان های قدیم بیمه وجود داشت دیگر کسی از غرق شدن کشتی هایش غصه دار نمی شد. حالا شرکت های بیمه ای همه باربر و مرسولات پستی و حتی اسباب و وسایل در حال اسباب کشی را هم بیمه می کنند.
▪ بیمه اتومبیل: معروف ترین بیمه ای که به گوش همه خورده بیمه اتومبیل است.
▪ بیمه مهندسی: مهندس ها هم یک زیر گروه ویژه در صنعت بیمه دارند. بیمه های مهندسی درست است که رقم های درشتی دارد اما خیال کادر فنی و مهندسی را در اجرای برنامه ها و مسوولیت ها تضمین می کند.
▪ بیمه هواپیما: حادثه دردناک سقوط هواپیمای تهران ارومیه را یادتان هست؟ بعد از اعلام مبلغ کارشناسی، شرکت بیمه ای که هواپیما را بیمه کرده بود موظف به پرداخت خسارت ۶ میلیاردی آن شد.
▪ بیمه دام: جنون گاوی و تب برفکی و آنفلوآنزای مرغی، بیمه دام و طیور را با اقبال زیادی روبه رو کرد.
▪ بیمه انفجار اتمی: خدا نصیب نکند. اما با رشد علوم اتمی و شیمیایی و ریسک بالای انجام این کارها بیمه یک تکیه گاه خوب است که خیال آدم را راحت می کند.
▪ بیمه تعطیلی کارگاه ها وکارخانه ها: این بیمه از آن فرصت هایی است که کارگرها و کارفرماها از آن استقبال می کنند. اما حساسیت کارشناس های بیمه روی علت تعطیلی کارگاه و کارخانه بسیار مهم است.
▪ بیمه دزدی: حالا که سارق ها از هیچ کوششی برای دزدی اموال مالکان دریغ نمی کنند صاحب خانه ها می توانند با بیمه اموالشان دست همه دزدها را از پشت ببندند.
▪ بیمه زندگی: همان بیمه عمر است.
▪ بیمه حوادث: هر اتفاقی که در کمین آدم هاست را می شود با سپر بیمه دفع کرد.
▪ بیمه درمانی: دفترچه بیمه های درمانی را که دیگر دست همه دیده اید. بیمه های درمانی طبق تعریف خاص خدمات درمانی را ارائه می دهند.
▪ بیمه مسوولیت: پزشکان و مهندسان و کارفرماهایی که مسوولیت کاری و حرفه ای بالایی دارند با قرار گرفتن زیر پوشش طرح بیمه مسوولیت استرس مسوولیت بزرگی را که بر دوش گرفته اند کم می کنند و با کیفیت بیشتر به انجام کارشان می پردازند.
در زندگی امروزه که سراسر خطر پیرامون زندگی و فعالیت های روزمره ما وجود دارد بدون در نطر گرفتن بیمه و عدم تامین پوشش های آن ، ما آسیب پذیری بیشتری داشته و جبران زیانهای آن بسیار سخت است.
به قول سعدی شیرین زبان :  "عاقل آن است که اندیشه کند فردا را "
 
 
 علی فصیحی ، کارشناس بیمه
 
 

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :