1398/03/13 10:56 ق ظ
کد خبر : 452457
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو :
منطقه آزاد ماکو پیشگام در برنامه ها
شما و اقتصاد: سازمان منطقه آزاد ماکو با برنامه ریزی و تدوین اهداف راهبردی از سال قبل ، تمرکز بر دست یابی به اهداف سال 1398 را با قدرت آغاز نموده و در حال حاضر پیشگام در برنامه هاست .
به گزارش شما و اقتصاد: در سال جاری  رونق تولید در سرلوحه فعالیت های معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری قراردارد و برنامه های متناسبی با شعار سال در این معاونت در حال پیگیری می باشد و چشم انداز  توسعه هوشمند، سبز و پایدار صنعت و معدن منطقه و تبدیل شدن به یکی از قطبهای تولید و صادرکننده محصولات صنعتی و معدنی در کشوررا برای خود ترسیم کرده است.
از جمله برنامه های مهم در این حوزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-    حمايت از واحدهاي توليدي كوچك
-    آماده سازی زیرساختهای توسعه سرمایه گذاری در حوزه صنعت و معدن
-    توسعه زنجيره های ارزش بر پايه مزيت‌هاي نسبي منطقه
-    جلوگیری از خام فروشی، برنامه ریزی و ارائه راهکار جهت گسترش واحدهای فرآوری معدنی
-    حمایت و فعالسازی واحدهای صنعتی و معدنی راکد و برنامه ریزی برای پیشگیری از غیرفعال شدن واحدهای فعال
-    برندسازی محصولات صنعتی و معدنی
-    انتقال تکنولوژی
جلیلی گفت : در همین راستا در دو ماه اول سال 13 سرمایه گذار صنعتی  جذب و جواز تاسیس ایجاد واحد صنعتی برای آنها صادر و 6 مجوز سرمایه گذاری غیر صنعتی نیز صادر گردیده است. که پس از بهره برداری اشتغال نزدیک به 400 نفر را در پی خواهد داشت.
همچنین 5 فقره پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن صادر شده و این واحد های اقتصادی ، تولید خود را آغاز نموده اند .صدور  بیش از 50 فقره گواهی تولید  و 3 فقره پروانه اکتشاف در بخش معدن ، از دیگر فعالیت های این حوزه است.  
اقدام مهم دیگر در سال جاری در بخش معدن اقدام برای تشکیل خانه معدن و تعیین هیات موسس آن است.
همچنین در  این مدت 51 طرح سرمایه گذاری در کمیسیون سرمایه گذاری سازمان طرح و تعیین تکلیف شده اند .که فرآیند سرمایه گذاری این طرح ها در حال انجام است .
 وی افزود : در بخش تجارت نیز نگاه ویژه ای به تجارت بین الملل و نقش ماکو بعنوان سرزمین چهار سو در نقطه تلاقی محورهای شمال – جنوب و غرب – شرق داریم و توسعه تجارت با ترکیه و دیگر کشورهای همسایه از اولویتهاست .از برنامه ریزی های انجام یافته در این بخش نیز می توان :
-    توسعه صادرات و صادرات مجدد
-    بازاریابی تخصصی برای محصولات کشاورزی و صنعتی منطقه
-    فعال سازی تجارت فرآورده‌های سوختی با کشورهای همسایه علی الخصوص ترکیه
-    برنامه ریزی و بازاریابی برای کالاهای بارزش افزوده تولید شده در منطقه
-    حمایت از واحدهای پردازش شناسایی شده جهت استقرار
-    گسترش فعالیت EMC ها در منطقه
-    تقویت واحدهای تولیدی و ترویج فرهنگ صادرات در بین آنها به منظور حضور مستمر در بازارهای جهانی
-    تکمیل بسته‌های سرمایه‌گذاری صنایع صادراتی به منظور تولید محصولات قابل رقابت
-    تکمیل مطالعات بازار جهت کمک به صنایع کوچک و متوسط که توان انجام فعالیت‌های بازاریابی را ندارند
با توجه به پیگیری های به عمل آمده اولین کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد ماکو در اجرایی آیین نامه موضوع ماده 88 قانون نظام صنفی تشکیل و هر ماه این کمیسیون جلسات منظم خود را برای پیگیری مشکلات و موضوعات مرتبط به اصناف را تشکیل خواهد داد.
برای بهره مندی فعالین اقتصادی از مزیت های قانونی مناطق آزاد نیز در دو ماه اخیر بیش از یکصد و نود مجوز فعالیت اقتصادی صادر یا تمدید گردیده است . و 41 شرکت با موضوعات مختلف جهت انجام فعالیت های تولیدی و اقتصادی و علمی ثبت شده است.
جلیلی همچنین گفت : در حوزه کشاورزی نیز سرمایه گذاران بخش کشت و صنعت و گل خانه ها شناسایی شده و سایت های دامپروری و کشت گلخانه تعیین و آماده جذب سرمایه گذاری است. سیاست سازمان در این زمین ایجاد و تکمیل زنجیره گوشت قرمز و سفید است جذب سرمایه گذار در ایجاد مزارع کشت علوفه ، کارخانه خوراک دام و طیور ،  دامپروری ها و شیلات  ، کشتارگاه و کارخانه تولید شیر خشک و لبنیات و بسته بندی و دیگر صنایع جانبی از جمله اقدامات انجام یافته است .  
مرکز فناوری و نوآوری این سازمان نیز همزمان با سفر پر برکت رییس جمهور محترم به منطقه به بهره برداری رسید این مرکز دارای سال های ایده ، فناور و نوآور بوده و 8 شرکت فناور در آنتجا استقارار یافته اند و 17 طرح استارتاپی به مرکز ارئه شده که در حال بررسی هستند . این مرکز کمک موثری به جوانان دارای ایده ، شرکت های نوپا و واحد های تولیدی منطقه خواهد نمود تا توسعه یافته و در نهایت  موجب انتقال تکنولوژی گردند.
جلیلی با اعلام خبر بر گزاری اولین همایش میز لجستیک ایران در منطقه آزاد ماکو اعلام کرد ، لجستیک پیشران دیگر کسب و کارهاست و بدلیل موقعیت استتراتژیک منطقه آزاد ماکو ، لجستیک از مهمترین محورهای توسعه منطقه است بنابراین برای ایجاد بستری مناسب جهت تبادل اطلاعات و گسترش ارتباطات ملی و بین المللی و شناساندن ظرفیت های منطقه به فعالان این بخش و ارتقا سطح مدیریت زنجیره تامین و بهبود نقش لجستیک ماکو در شبکه تجارت داخلی و بین المللی ، نخستین میز ملی لجستیک ایران در اوخر خرداد ماه در این منطقه برگزار می گردد.
وی ادامه داد در رستای بهبود فرآیند ها و تسهیل  امور مراجعین و فعالین اقتصادی میز خدمت سازمان آماده ارائه خدمات آسان و سریع برای متقاضیان بوده و در سال جاری فرآیندها  از جمله :
- شیوه نامه سیاست های واگذاری زمین برای طرح های سرمایه گذاری ،  فرآیند جذب سرمایه گذاری ،  شیوه نامه ثبت شرکت ها ، دفترچه آیین نامه اخذ عوارض ، دستور العمل  صدور مجوز فعالیت اقتصادی،  آیین نامه های مدیریت توسعه تجارت  با هدف تسهیل و تسریع در امر و تکریم ارباب رجوع  بازنگری و به تصویب هیات مدیره سازمان رسیده است.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :