1398/03/18 8:59 ب ظ
کد خبر : 452546
سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد :
حمایت نظام مالیاتی از اشتغال، تولید و صادرات
شما و اقتصاد: سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی کشور بر تقویت رویکرد نظام مالیاتی در جهت حمایت از اشتغال، تولید و صادرات تاکید کرد.
به گزارش شما و اقتصاد: به نقل از رسانه مالیاتی ایران، محمد قاسم پناهی، سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی کشور، در مراسم تکریم و معارفه رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معاونین وزیر، مدیران کل سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین مدیران سازمان های وابسته در سالن شهید مدرس وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گزارشی از تحولات و دستاوردهای نظام مالیاتی کشور از ابتدای تاسیس این سازمان تاکنون ارایه کرد.
وی با تقدیر و تشکر از سید کامل تقوی نژاد، رئیس کل سابق این سازمان بخاطر مدیریت اثربخش ایشان در زمان تصدی و همچنین تلاش بی وقفه ایشان برای تحول نظام مالیاتی و ارتقای جایگاه این سازمان و کارکنان خدوم این دستگاه در نزد مردم، برای ایشان آرزوی موفقیت در مناصب پیش رو نمود.
پناهی، همچنین ضمن خوشامدگویی به دکتر امید علی پارسا، رئیس کل جدید سازمان امور مالیاتی کشور، برای ایشان آرزوی توفیق کرد و گفت: نظام مالیاتی کشور از سال ۱۳۸۰ تاکنون، شاهد تحولات اساسی و مستمر بوده که از مهمترین آنها می توان به ایجاد اداره کل امور مالیاتی مودیان بزرگ، اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دو نوبت، برنامه ریزی و تدوین نقشه راه تحول نظام مالیاتی، پیاده سازی و اجرای طرح جامع مالیاتی، اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده، تدوین لوایح مالیاتی در جهت افزایش کارآیی نظام مالیاتی، تنقیح قوانین و مقررات مالیاتی و همچنین تصویب دهها آئین نامه اشاره کرد.
وی ماحصل این تحولات و دستاوردها را، افزایش کارآیی و توان نظام مالیاتی، کاهش هزینه های وصول مالیات، گسترش عدالت مالیاتی و ارتقای رضایتمندی مودیان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نظام مالیاتی به سمت حذف کامل شیوه‎علی الراس و مالیات ستانی براساس اطلاعات دقیق و رسیدگی براساس اسناد و مدارک در حرکت است.
سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: امسال حدود ۸۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی بدون افزایش مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت که شامل حدود دو میلیون پرونده مالیاتی می شود که بدون رسیدگی قطعی خواهند شد.
وی تحقق ۹۷ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۷ را دستاوردی مهم برای نظام مالیاتی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، مالیات بر ارزش افزوده به یک منبع پایدار و قابل اتکا برای نظام مالیاتی تبدیل شده است که در حال حاضر حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت و حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان درآمد برای شهرداری ها در پی دارد.
پناهی، در خصوص طرح جامع مالیاتی نیز گفت: این طرح در یک دهه اخیر، شاهد فراز و فرودهای بسیاری بود که البته با وجود موانع و مشکلات متعدد، بالاخره به بار نشست و نظام مالیاتی را متحول ساخت و در حال حاضر، تمامی فرایندهای مالیاتی به صورت الکترونیکی در حال انجام است.
وی همچنین اضافه کرد: هم اکنون سامانه های اطلاعاتی نظام مالیاتی به سامانه های اطلاعاتی سایر دستگاه ها متصل شده و اطلاعات ذی قیمتی در بانک اطلاعاتی طرح جامع مالیاتی ثبت شده است.
سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۹۵ درصد اظهارنامه های مالیاتی در سامانه سنیم بارگذاری شده و دانش فنی سامانه سنیم و دیگر سامانه های طرح جامع مالیاتی به متخصصان و کارشناسان داخلی انتقال یافته است.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :