1398/03/22 10:37 ق ظ
کد خبر : 452674
واعظ مهدوی:
اصلاح ساختار شهرداری باید بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران باشد
شما و اقتصاد: یک کارشناس مدیریت شهری معتقد است؛ هرگونه تغییر در ساختار شهرداری تهران، باید بر اساس سند چشم انداز شهرداری و برنامه سوم توسعه شهر تهران انجام شود.
به گزارش شما و اقتصاد: محمدرضا واعظ مهدوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنوشت، با بیان اینکه ساختار یک ابزار و وسیله ای است که باید به نحوی سازمان پیدا کند که ما را به این هدف نزدیک کند، اظهار کرد: کوچک شدن یا بزرگ شدن ساختار، فی نفسه نه ارزش مثبت است نه ارزش منفی. مهم چابکی، کارآمدی، پاسخگویی عدالت محوری و جهت دهی برای برخورداری همه شهروندان از حقوق شهروندی است که وظیفه مدیریت شهری را تشکیل می دهد.
به گفته او؛ امروزه در مباحث مربوط به توسعه های سازمان، 6 ضلعی محوری ای ترسیم می شود که راس نخست آن، استراتژی است و خط مشی‌هایی که برای دستیابی به هدف ها تدوین می‌شود بالاتر از این 6 ضلعی اهداف قرار میگیرد.
این کارشناس مدیریت شهری با توضیح اینکه، استراتژی ها در راس این 6 ضلعی هستند، گفت: بعد از آن بحث ساختار مطرح می شود؛ اینکه چه ساختاری برای تحقق این استراتژی و در راستای این هدف مناسب است.
واعظ مهدوی؛ راس‌های دیگر 6 ضلعی محوری توسعه سازمان را بودجه، قوانین، نیروی انسانی، تشکیلات خرد و سازوکارهای اجرایی عنوان کرد که همگی باید برای تحقق اهداف بسیج شوند.
این استاد دانشگاه گفت: بودجه فی نفسه اهمیتی ندارد، مهم این است که استراتژی ها را محقق کند. نیروی انسانی هم باید برای تحقق آن خط مشی ها بسیج شود و قوانین و مقررات را برای تحقق اهداف کارهای حقوقی و نهادی تعیین می‌کند.
او اهداف مدیریت شهری را مهم و در مرکز ثقل همه برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها دانست و بیان کرد: اهداف مدیریت شهری درباره شهر تهران در قالب سند چشم انداز شهر تهران به تصویب شورای شهر رسیده و برای پیاده شدن این چشم انداز تهران؛ شهری هوشمند، دارای عدالت اجتماعی، به دور از آسیب های اجتماعی، شهری روان و دارای ویژگی‌های لازم برای زندگی مناسب شهروندان تصویر شده است. بنابراین باید ببینیم برای تحقق این هدف استراتژیک چه ساختار، معاونت و ادارات کلی مورد نیاز است و چگونه باید سازماندهی کنیم که به این هدف برسیم.
معاون سابق هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران، با بیان اینکه برش‌های 5 ساله ای برای تحقق هدف چشم انداز تهران تدوین شده است، گفت: نخستین برش، برنامه اول توسعه شهری بود که در سال 1386 تصویب شد. متاسفانه قبل از آن برنامه های 5 ساله مصوب نداشتیم. برنامه دوم به همین ترتیب در سال 1391 و برنامه سوم توسعه هم اخیرا تصویب شده است. پس باید ساختار اداری شهر برای تحقق این برنامه ساماندهی شود. الزامات تحقق این برنامه و نیروی انسانی هم در قالب آن ساختار دیده شود.
او تاکید کرد: وقتی برنامه در محور کارها قرار داشته باشد، افراد حول برنامه منسجم و متحد می‌شوند. یعنی هدف پررنگ می شود و اهداف و ذهنیات برای تحقق هدف، سازمان پیدا می کنند. از طرف دیگر تصمیمات هم در راستای تحقق هدف گرفته می شود و نتیجه این می شود که افراد احساس نمی کنند عملا درگیر حاکمیت سلیقه ها هستند و حتی آمادگی ایثار و فداکاری برای رسیدن به هدف را پیدا می کنند.
واعظ مهدوی راه گریز از سلیقه محوری و تصمیمات خلق الساعه را برگشت به محوری بودن برنامه و انجام اقدامات و تصمیمات مربوط به نیروی انسانی، ساختار تشکیلات و استخدام ها در راستای تحقق برنامه پنج ساله تهران عنوان کرد.شهرنوشت
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :