١٣٩٨/٠٤/١١ ١٠:٥٤ ق ظ
کد خبر : ٤٦٣٠٩٠
وزیر اقتصاد تاکید کرد:
افزایش یک درصد رشد اقتصادی کشور، به ازاء هر ۱۶.۵ درصد بهبود فضای کسب و کار
شما و اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در «آيين رونمايي رسمي از نقشه راه عملياتي بهبود محيط کسب و کار و صدور يکپارچه کليه مجوزهاي صنفي از درگاه ملي مجوز هاي كشور» هر ۱۶.۵ درصد بهبود در فضاي كسب و كار را، موجب يك درصد رشد اقتصادي كشور عنوان كرد.
به گزارش شما و اقتصاد:به نقل از شادا ، دژپسند با بيان اين مطلب افزود، بهبود فضاي کسب و کار يك امر چند وجهي و موضوعي است كه متناسب با تاثير بسيار گسترده تر آن نيازمند مشاركت گسترده دستگاه ها و قواي مختلف نيز هست.
وزیر اقتصاد با یادآوری این نکته که هر يک درصد بهبود فضاي کسب و كار، معادل شش صدم درصد افزايش رشد اقتصادي كشور است، اظهار داشت: اين امر را من مقايسه مي كنم با برآوردي كه زمان حضورم در سازمان برنامه و بودجه انجام شد، مبني بر اينكه به ازاء هر ۱۰ هزار ميليارد تومان افزايش پرداخت اعتبارات عمراني دولت، شاهد يك درصد رشد اقتصادي خواهيم بود.
دژپسند افزود: این رقم به آن معنا است که اگر بخواهیم از قِبَل بهبود فضای کسب و کار، یک درصد به رشد اقتصادي اضافه كنيم، بايد ۱۶.۵ درصد فضاي كسب و كار كشور بهبود يابد.
وی با اشاره به رتبه ۱۲۸ ایران در بهبود فضای کسب و کار در دنیا گفت: در يک برآورد ديگر مي توان گفت، اگر ۲۲ رتبه در رنکينگ بهبود فضاي كسب و كار صعود كنيم، شاهد يك درصد رشد مبتني بر اقتصاد غير نفتي در كشور خواهيم بود كه اين خود، در شرايط ناشي از تحريم، يكي از بهترين راهبردها است.
وی افزود: اگر به فرض بتوانیم سه سال پیاپی اين رشد را ادامه دهيم، تازه در پايان سال سوم مي توانيم به هدف غايي برنامه ششم توسعه يعني قرار گرفتن در رتبه ۷۰ بهبود فضاي کسب و کار دنيا برسيم.
وزیر اقتصاد با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریيس جمهور مبني بر بهبود فضاي کسب و کار در سال رونق توليد ملي گفت: راه بهبود فضاي کسب و كار، فقط كاهش مجوز ها نيست و حذف بخشنامه ها و قوانين مزاحم و نيز كاهش هزينه مبادله از جمله ديگر اصول مهم در اين راستا محسوب مي شوند.
وی افزود: به همین منظور از معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد می خواهم تا با شتاب بيشتري پيگير برنامه حذف مجوز ها در وزارت اقتصاد و سازمان هاي زير مجموعه شوند به نحوي که اگر يک متقاضي مجوز، گذارش به نهادهاي بخش عمومي رسيد، احساس کند به روان ترين، آرام ترين و مطمئن ترين تکيه گاه، رسيده است.
دژپسند در ادامه تصریح کرد: حتی اگر تمام شرایط فضای کسب و کار کشور در بهترين حالت باشد ولي احساس و ادراك غالب، در ذهن فعالان اقتصادي و سرمايه گذاران، خلاف اين باشد، باز راه بجايي نخواهيم برد.
وزیر اقتصاد، شکل گیری اقتصاد هوشمند و بهبود فضای کسب و کار را داراي ارتباطي تنگاتنگ خواند و اظهار داشت: حذف محدوديت زماني و مکاني و ارتباطات چهره به چهره از جمله مصاديق اقتصاد هوشمند است.
وی افزود: هر چه به سمت اقتصاد هوشمند برویم، هزینه مبادله به طور خودکار کاهش یافته، بسياري از مراحل اضافي حذف شده، هزينه تبادل کاهش يافته و ديوار ها، شيشه اي و شفاف گرديده که اين بيش از همه موجب سود سرشار دو گروه «بنگاه هاي كوچك و متوسط» و «اصناف» مي شود.
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :