١٣٩٨/٠٤/١٥ ٩:٥٥ ق ظ
کد خبر : ٤٦٣١٩٩
گنجی رئیس انجمن تایر و مدیران این صنعت در نشست خبری با اصحاب رسانه
بدهی 300 میلیاردی خودروسازان به 5 تایر ساز بزرگ کشور
شما و اقتصاد: 20 سال طول کشید تا صادرات تایر در خارج از کشور جا افتاد اما الان به دلیل اینکه ما ارز دولتی میگیریم، اجازه صادرات نداریم و این باعث از بین رفتن 100 درصدی بازار صادراتی ما شده است.
به گزارش شما و اقتصاد:   رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای واردات مواد اولیه، نبود حمایت از واحدهای تولیدی در برابر واردات و پرداخت نشدن مطالبات صنعت تایر از سوی خودروسازان را از جمله مهم‌ترین مشکلات این صنعت عنوان کرد و گفت: برخی از تجار برای ایجاد تشنج، کمبودهای بازار را بسیار بالاتر از کمبود واقعی بازار اعلام می‌کنند، اما با وجود کاهش تعرفه واردات و اختصاص ارز 4200 تومانی به این صنعت قیمت‌ها کاهش نیافته که نشان می‌دهد عده‌ای کالا را در انبارها احتکار کرده‌اند.
محمدرضا تقی گنجی در نشست خبری با اشاره به تولید لاستیک سواری و کامیون در کشور، اظهار کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود برخی از انواع لاستیک‌ها تعرفه واردات کاهش پیدا کرده و ارز 4200 تومانی به واردات لاستیک کامیون تخصیص داده شده است.
به گفته وی، با وجود اختصاص ارز 4200 تومانی و همچنین کاهش تعرفه واردات، هیچ کاهشی در قیمت تایر کامیون‌ها مشاهده نشده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه تولیدکنندگان لیست خریداران و قیمت‌های خود را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌دهند، تصریح کرد: بالا ماندن قیمت‌ها نشان می‌دهد که عده‌ای لاستیک را دریافت کرده و در انبارهای خود احتکار کرده‌اند و به نظر می‌رسد که باید نظارت و پیمایش گسترده‌تری در این زمینه صورت گیرد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور با اشاره به اینکه مصرف تایر سنگین در سال‌های قبل یک میلیون و 900 تا دو میلیون و 200 هزار عدد بوده است، اظهار کرد: لاستیک کامیون شامل انواع لاستیک نخی و سیمی است که نیاز سالیانه کشور به لاستیک نخی یک میلیون و به لاستیک سیمی یک میلیون و 200 هزار عدد است.
وی افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید لاستیک نخی بیش از یک میلیون عدد در سال است و نیازی به واردات نیست همچنین درباره لاستیک‌های سیمی نیاز کشور یک میلیون و 200 هزار عدد است که در حال حاضر 300 هزار عدد از آن تولید می‌شود و به زودی یک واحد تولیدی دیگر نیز با ظرفیت تولید 300 هزار لاستیک راه‌اندازی می‌شود.
گنجی با اشاره به نیاز کشور به واردات 600 هزار حلقه لاستیک سیمی، مدعی شد: با این حال انجمن واردکنندگان تایر می‌گوید که به سه میلیون لاستیک سنگین نیاز داریم تا با این کار در بازار تشنج ایجاد کند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور در ادامه پیشنهاد کرد که دولت به تولیدکنندگان اعتماد کند و به جای پرداخت پول به واردکنندگان، در راستای افزایش ظرفیت تولید هزینه کند.
واردات چهار برابر تولید ارزبری دارد!
وی اشاره به وابستگی 28 درصدی صنعت تایر به واردات مواد اولیه از خارج، گفت: تولیدکنندگان برای هر کیلوگرم تایر یک دلار دریافت می‌کنند و باقی مواد اولیه را در داخل کشور تهیه می‌کنند، اما یک تاجر برای واردات یک کیلوگرم لاستیک، 3.5 تا 4.5 دلار هزینه می‌کنند.
باز هم مشکل تخصیص ارز
گنجی با اشاره به مشکل تخصیص و تأمین ارز از سوی بانک مرکزی، اظهار کرد: علاوه بر زمان‌بر بودن پروسه دریافت ارز مشکل دیگر این است که ارز را به صورت یوان چین به ما می‌دهند و برای تبدیل آن به یورو، 18 درصد از آن کم می‌کنند.
وی افزود: وزارت صنعت همیشه طرفدار تولید است، اما اینکه ارز 4200 تومانی هم به تولید و هم به واردات اختصاص یابد، حمایت از تولید محسوب نمی‌شود.
300 میلیارد تومان؛ مطالبه تولیدکنندگان تایر از خودروسازان
رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور در ادامه پرداخت نشدن مطالبات این صنعت از سوی خودروسازان را مشکل دیگر صنعت تایر کشور عنوان کرد و گفت: به طور متوسط 50 درصد از تایر تولید شده در کشور در خودروسازی استفاده می‌شود، اما خودروسازان با توجه به مشکلاتی که دارند معمولاً پرداخت مطالبات خود را عقب می‌اندازد.
وی افزود پنج کارخانه تایر با خودروسازان همکاری می‌کنند که مجموع مطالبات آن‌ها 300 میلیارد تومان است.
نبود زاپاس، یکی از عوامل خودروهای کف پارکینگ
این مقام مسئول در ادامه ضمن تأیید اینکه برخی از خودروها به دلیل نبود زاپاس در کف پارکینگ‌ها مانده‌اند، اظهار کرد: این موضوع فقط شامل تایر نیست و کمبود سایر قطعات نیز مشکل‌ساز شده است.
وی افزود: با توجه به پرداخت نشدن مطالبات صنعت تایر از سوی خودروسازان این صنعت از کمبود نقدینگی رنج می‌برد و ظرفیت تولید تایر کاهش داشته است.
بازارهای صادراتی که از دست رفت
گنجی با بیان اینکه صنعت تایر بعد از 20 سال زحمت در منطقه شناخته شده بود، گفت: پیش از ممنوعیت صادرات سالانه 20 تا 30 میلیون دلار لاستیک به کشورهای همسایه صادر می‌کردیم، اما بعد از دریافت ارز دولتی برای تأمین مواد اولیه، صادرات این محصول ممنوع اعلام شد که در نتیجه آن بازارهای صادراتی خود را از دست دادیم.
چرا واردکنندگان ملزم به رعایت برخی استانداردها نیستند؟
رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور در ادامه از ملزم شدن تولیدکنندگان به رعایت سه استاندارد جدید خبر داد و تصریح کرد: در حالیکه در شورای عالی استاندارد الزام تولیدکنندگان تایر به رعایت سه استاندارد SWR، ایمارک و DOT تصویب شده و به زودی اجرا می‌شود، هفته گذشته طی بخشنامه‌ای الزام ارائه اسناد آزمون سه‌گانه SWR، ایمارک اروپا و DOT آمریکا توسط واردکنندگان تایر برای واردات لاستیک‌های سواری و سنگین برداشته شد.
وی افزود: واردکنندگان می‌توانند تنها با رعایت استاندارد ملی ایران کالا وارد کنند. بنابراین در این شرایط قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان افزایش می‌یابد، اما واردکنندگان متحمل هزینه‌های کمتری خواهند شد.
این مقام مسئول در پایان در پاسخ به اینکه چرا برخی مصرف‌کنندگان ماشین‌های سنگین معتقدند کیفیت تایر ایرانی مناسب نیست، اظهار کرد: استانداردهای ما تلفیقی از استانداردهای اروپا و آمریکا است، اما با توجه به تفاوت تکنولوژی مورد استفاده در ایران و کشورهای خارجی طبیعی است که تفاوت‌هایی در کیفیت وجود داشته باشد.
در حال حاضر تایر سواری تأمین شده است
در ادامه این نشست خسرو محمودیان - دبیر انجمن تولیدکنندگان تایر کشور - با اشاره به وجود 17 میلیون و 604 هزار دستگاه خودروی سواری در کشور، گفت: مجموع نیاز خودروها به لاستیک 20 میلیون و 302 هزار حلقه در سال است که 16 میلیون و 44 هزار حلقه در داخل تولید و سه میلیون و 322 هزار حلقه از طریق واردات تأمین شده است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد. همچنین 984 هزار حلقه لاستیک نیز از موجودی سال‌های گذشته مصرف شده است.
وی همچنین با اشاره به وجود 643 هزار و 929 دستگاه کشنده، کامیون و اتوبوس در کشور، گفت: مجموعه نیاز این نوع ماشین‌ها یک میلیون و 925 هزار حلقه لاستیک است که 896 هزار و 21 حلقه از طریق تولید داخل و 801 هزار حلقه از طریق واردات تأمین شده و 130 هزار و 700 حلقه تایر نیز موجودی انبارها بوده است. بنابراین در حال حاضر برای تأمین نیاز کشور به واردات 200 هزار حلقه لاستیک نیاز داریم.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :