1398/04/16 9:33 ق ظ
کد خبر : 463247
از سوی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران؛
مصوبه تعدیل عوارض ساخت و ساز به مناطق 22گانه ابلاغ شد
شما و اقتصاد: معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران از ابلاغ مصوبه تعدیل عوارض ساخت و ساز به مناطق 22 گانه از امروز خبر داد.
به گزارش شما و اقتصاد: عبدالرضا گلپایگانی با اعلام این خبر گفت: پس از بلامانع اعلام شدن اجرای مصوبه تعدیل عوارض ساخت و ساز در فرمانداری تهران و ابلاغ این مصوبه از سوی شورای شهر به شهرداری تهران، مصوبه امروز به مناطق 22 گانه شهرداری تهران ابلاغ شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: معاون استاندار و فرماندار تهران اجرای مصوبه ضرايب تعديل ارزش معاملاتي هر يك از بلوك‌هاي شهر تهران را بر اساس آخرين دفترچه ارزش معاملاتي املاك بلامانع اعلام کرده است و ما در شهرداری تهران درصدد هستیم با اجرای این مصوبه به افزایش رونق ساخت و ساز در مناطق میانی و جنوبی تهران کمک کنیم.
وی با بیان اینکه این مصوبه موضوع ماده 64 قانون ماليات مستقيم و تبصره سوم ذيل ماده يكم مصوبه «عوارض افزايش ارزش قانوني ناشي از طرح‌هاي توسعه شهري و ساخت پاركينگ محله‌اي» و اصلاح ماده چهارم آن است،گفت: عوارض زیربنا و عوارض ناشی از طرح‌های شهری تهران در سال ۹۳ حدود ۶.۶ درصد قیمت آپارتمان بوده است، اما به دلیل عدم تغییر در بهای عوارض تا پایان سال 97 از یک سو و افزایش قیمت بهای آپارتمان از سوی دیگر،این مقدار به یک درصد کاهش پیدا کرده بود.
گلپایگانی با بیان اینکه بهای عوارض در سایر کلان شهرهای ایران همچنان 4 الی6 درصد قیمت آپارتمان است، عنوان کرد: بنا به پیشنهاد و تصویب شورای شهر این عدد در گام اول به 2.5 درصد افزایش پیدا کرد.
وی افزود: بعد از اعمال تعدیل این عدد، در نهایت شورای شهر تهران نرخ عوارض ساخت و ساز را 1.7به میزان درصد قیمت آپارتمان تصویب کرد.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه تفاوت قیمت عوارض بین تهران و سایر کلانشهرها طی سال های گذشته باعث افزایش تمایل به ساخت و ساز در تهران شده بود،گفت: به دلیل افزایش سوداگری ملک و ساختمان در مناطق گران قیمت شهر و افزایش تقاضا و کاهش عرضه در مناطق میانی و جنوبی، در معاونت شهرسازی تلاش کردیم با انجام اقدامات کارشناسی مفصل، لایحه تعدیلی را با رویکرد رونق ساخت و ساز و هدایت به سمت بازار مصرف تهیه کنیم.
گلپایگانی با اشاره به اینکه براساس تعدیل صورت گرفته، در مناطقی که قیمت آپارتمان گران‌تر است به نسبت مناطق جنوبی شهر و مناطق ناکارآمد، اختلاف و تبعیض مثبت قائل شده ایم تصریح کرد: تلاش شد در این مناطق رونق ساخت و ساز افزایش یابد، بحث های باز آفرینی شهری سرعت گیرد و لایحه تا حدی که می‌تواند به سمت توزیع متناسب جمعیت‌پذیری شهر تهران حرکت کند.
وی با بیان اینکه، در این لایحه برای ۱۶۰ بلوک دفترچه ارزش معاملاتی ضریب، تعیین شده و این کار برآیند اجرای پایلوت طرح در مناطق مختلف شهر تهران، برگزاری جلسات مختلف با مناطق و کار فشرده اداره کل تدوین ضوابط،نظارت و صدور پروانه است، گفت: با این کار ما به سمت عادلانه‌تر کردن عوارض گام برداشته ایم،اما هنوز با افق و چشم‌اندازی که بر اساس آن بتوانیم متناسب با تمام ویژگی‌های زمینه‌ای و بستر محیطی یک ملک عوارض دریافت ‌کنیم، فاصله داریم.

شهرنوشت
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :