١٣٩٨/٠٤/١٦ ١٢:٠٨ ب ظ
کد خبر : ٤٦٣٢٧٥
مدیر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی:
با رونق معاملات کشاورزی در بورس، کشاورزان دیگر قشر ضعیف نخواهند بود
شما و اقتصاد: مدیر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در آیین راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران گفت: از طریق سازوکار بورس کالا می توانیم شرایطی را مهیا کنیم که دیگر کشاورزان قشر ضعیف جامعه نباشند به طوریکه با کشف واقعی و عادلانه محصولات در بورس کالا، سود واقعی به کشاورزان می رسد و این واسطه ها هستند که ضعیف تر می شوند.
به گزارش شما و اقتصاد:  حسین زینلی گفت: طی سال گذشته ۳۷۰ میلیون دلار صادرات گیاهان دارویی داشتیم که انتظار داریم این رقم در بدترین حالت به ۷۰۰ میلیون دلار برسد.از این میزان ۵ میلیون دلار صادرات به زیره سبز اختصاص داشت.
وی افزود: در تلاش هستیم امسال سطح زیر کشت زیره سبز را به ۵۰ هزار هکتار برسانیم که البته علت کاهش سطح زیر کشت در سال گذشته این بود که محصول زیره سبز گران شد و ماده اولیه برای کشت محصول نداشتیم اما در سال جاری این موضوع حل شده است.
به گفته زینلی، باید به جایی در تولید محصولات کشاورزی برسیم که کشاورزان ما قدرت تجارت با کشاورزان دیگر کشورها را پیدا کنند.
وی عنوان کرد: در کشور هند ۵۰۰ هزار هکتار سطح زیره کشت دارند که این رقم در ایران حدود ۲۰ هزار هکتار است البته در مقابل کیفیت زیره سبز ایرانی بالاتر است و جا دارد تا صادرات زیره سبز ایرانی در دنیا توسعه یابد که برای این اتفاق نیز روی بورس کالا حساب باز کرده ایم.
مدیر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در پایان اظهار داشت: از طریق سازوکار بورس کالا به دنبال پایداری در تولید و صادرات زیره هستیم به طوریکه بورس به شفاف سازی قیمت، ایجاد انگیزه تولید و حمایت از کشاورزان نقش ویژه ای خواهد داشت.«کالاخبر»
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :