١٣٩٨/٠٤/١٦ ١٢:١٢ ب ظ
کد خبر : ٤٦٣٢٧٦
مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو خبر داد
راه اندازی سامانه ثبت شرکت های مناطق آزاد کشور
شما و اقتصاد: مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای تسهيل در ثبت شركت و ثبت الكترونيكي، از راه اندازی سامانه ثبت شرکت های مناطق آزاد کشور با هماهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد.
به گزارش شما و اقتصاد: محمدعلی فلاح مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو در گفت و گو با ماهنامه "شما و اقتصاد" با بیان اینکه طی چند سال اخیر از نظر آماری شاهد کاهش کمی تعداد شرکت های ثبت شده هستیم، گفت:با توجه به افزایش روزافزون تعداد تغییرات و تصمیمات می توان نتیجه گرفت که از پویایی و فعالیت قابل توجهی برخوردار هستند.
وی افزود: از ابتدای شروع به کار اداره ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماکو(19شهریورماه سال 1391) تاکنون ، تعداد 3 هزار و 983 شرکت ،68 موسسه، 408 شخص حقیقی،یک هزار و 340 فقره تصمیمات و 12هزارو 218 فقره پلمب دفتر به ثبت رسیده است که در مجموع 82 ماه فعالیت بطور میانگین در هر ماه 220 فقره (روزانه 10 فقره) مورد اقدام قرار گرفته است.
وی در تشریح آخرین فرایندها و مدت زمان ثبت شركت بیان داشت: اولین اقدام متقاضی ثبت، ارائه اسامی پیشنهادی برای شرکت یا موسسه است. اسامی پیشنهادی از طریق سامانه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران ارسال و نهایتاً نام تائید شده به اطلاع متقاضی رسانده می شود. متقاضی باید (در قالب شرکت در شرف تاسیس) با تکمیل فرم مخصوص استعلام موضوع از معاونت اقتصادی، موضوع تائید شده را در دفترچه اساسنامه منعکس کند.
فلاح تصریح کرد: با دریافت مدارک، بلافاصله اقدامات کارشناسی آغاز شده و مستندات بررسی و با دریافت حق الثبت و دریافت شناسه ملی و صدور آگهی تاسیس و اخذ امضاء و ارسال به روزنامه رسمی به پایان می رسد و در اغلب موارد مجموعه فرایندهای ثبت شرکت ظرف چند ساعت تکمیل و نهایی شده و شاخص های جهانی کسب و کار رعایت می شود .
مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو از اقدامات صورت گرفته در راستای  تسهيل در ثبت شركت و ثبت الكترونيكي سخن به میان آورد و گفت:سامانه ثبت شرکت های مناطق آزاد کشور با هماهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آماده راه اندازی است و آخرین اصلاحات در سامانه اعمال شده و در خصوص نحوه اقدامات بعدی اعم از مراکز خدمات دهی و تعرفه خدمات ثبتی و تغییر فرایندها با انتشار اطلاعیه، به اطلاع تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد رسید.
به گفته وی، راه اندازی سامانه ابتدائاً در مرحله ثبت تاسیس شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود خواهد بود و سپس دیگر خدمات ثبتی اعم از ثبت تمامی اشخاص حقوقی و ثبت تغییرات و اظهارنامه شخص حقیقی و پلمب دفاتر نیز اجرایی خواهد شد.
فلاح اضافه کرد: با راه اندازی سامانه، فرایندها تغییر خواهد کرد به نحوی که تمامی درخواست ها اعم از ثبت تاسیس و ثبت تغییرات از طریق سامانه دریافت می شود و کارشناس ثبتی با نظارت بر روند تکمیل پرونده، بلافاصله و بصورت آنلاین نواقص و ایرادات را به متقاضی منعکس و در پایان متقاضی نسخه نهایی را دریافت و (پس از امضاء موسسین و هیئت مدیره و بازرسان) به اداره ثبت شرکت ها تحویل می دهد. امکان دریافت هزینه حق الثبت از طریق درگاه مالی نیز میسر شده و نهایتاً پس از دریافت اصل مدارک و احراز هویت فرد معرفی شده، متن آگهی به روزنامه رسمی ارسال و نسخه ای هم (ممهور به مهر و امضاء اداره ثبت شرکت ها) به متقاضی تحویل می شود.
 وی متذکر شد:از آنجا که مفاد دفترچه اساسنامه اعم از اظهارنامه و صورتجلسات بطور مستقیم با میزان آورده و سرمایه و درصد مشارکت اشخاص ارتباط مستقیم دارد و ایجاب می کند فردی که از سوی مجمع عمومی شرکت برای انجام تشریفات اداری و ثبتی معرفی می شود، باید مدیرعامل یا از دیگر اعضاء هیئت مدیره یا وکیل رسمی شرکت بوده و مدارک هویتی خود را همراه داشته باشد.
مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو با تاکید بر لزوم عدم هر نوع لاک گرفتگی و قلم خوردگی در مفاد صورتجلسه ها و اساسنامه ابراز داشت: در این زمینه لازم است امضاء و مندرجات مطابقت لازم را داشته باشد.
فلاح با اشاره به انجام اقدامات مختلف در راستای رفع نیازهای ثبتی گفت: با همکاری خوب روابط عمومی تمامی اطلاعات ثبتی مورد نیاز در سایت رسمی سازمان (پرتال اقتصادی – اداره ثبت شرکت ها) گنجانده شده و بطور مرتب  بروزرسانی می شود لذا با مطالعه فرایندها و راهنماها و دانلود دفترچه های اساسنامه و صورتجلسات ، تائید می کنید که گام های خوبی در رفع نیازهای ثبتی برداشته شده است.
وی یادآور شد: هر شرکت یا موسسه ای قبل از شروع سال مالی جدید (سال مالی مطابق با سال شمسی/ قمری/ میلادی یا هر روز دیگری از سال) لازم است نسبت به پلمب دفاتر تجاری (دفاترکل و روزنامه) اقدام کنند لذا از همه اشخاص حقوقی و حقیقی فعال درخواست می کنم که این موضوع را جدی گرفته تا گریبان گیر جرائم مالیاتی نشوند.
مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو ادامه داد: از وکلاء و مشاوران حقوقی درخواست می کنم با ورود به حیطه امور غیرترافعی ثبتی در کمک به سرمایه گذاران محترم و تسریع در روند فرایندهای جاری کوشا بوده و در فراخوان تشکیل کارگزاری (که متعاقباً تاریخ آن اعلام خواهد شد) حضور جدی داشته باشند .
فلاح ضمن تاکید بر ضرورت تنظیم قرارداد شفاف به نکاتی در این باره اشاره کرد و افزود: بعضاً می بینیم برخی از سرمایه گذاران برای تکمیل کادر مورد نیاز خود مثلاً در پروسه دریافت گرید و رتبه شرکت پیمانکاری مجبور می شوند عنان اختیارات شرکت را به دست فرد دیگری بسپارند در این گونه موارد پیشنهاد من اینست که ضمن همفکری با یک فرد وکیل و مشاوره حقوقی و با تنظیم قرارداد شفاف، محدوده اختیارات و مسئولیت ها و میزان سهام و نحوه اتمام قرارداد و تسویه حساب و ... مشخص شود.
وی بیان داشت: درخواست ما از معتمدین منطقه، شناسایی فعالیت های موثر اقتصادی عظیم به منظور پیشبرد اهداف زیربنایی منطقه و رفع فقر و بیکاری، با همفکری اقتصاددانان و دست اندرکاران امر بوده است.
مسئول ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد ماكو خاطرنشان کرد : به دنبال پیشبرد این مهم با تجمیع سرمایه های کوچک، فعالیت اقتصادی مورد نظر به چندین کارگاه پر رونق اقتصادی کلان منطقه مبدل می شود که یکی از راهکارهای آن جذب سرمایه از طریق انتشار اوراق سهام و تاسیس شرکت سهامی عام است البته متاسفانه تاکنون برای چنین هدف بزرگی اقدام خاصی صورت نگرفته و کسی پیشقدم نشده است.

 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :