١٣٩٨/٠٤/١٧ ٢:١٤ ب ظ
کد خبر : ٤٦٣٢٩١
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی:
نقش مناطق آزاد در لجستیک و زنجیره تامین با ایجاد شتاب حرکت در کریدورهای ترانزیتی
شما و اقتصاد: شهرام آدم نژاد در میز ملی لجستیک ایران در ماکو با اشاره به سرمايه‌گذاري 1 تا 2 درصد از توليد ناخالص داخلي كشورهاي عضو سازمان OECD در زيرساخت‌هاي لجستيك گفت: آنچه امروزه امنیت اقتصادی و اجتماعی کشورها را بیش از هر عامل دیگر تضمین می کند داشتن نقش و سهم در تجارت بین الملل و زنجیره های تامین جهانی است.
به گزارش شما و اقتصاد:  آدم نژاد افزود: لجستیک مهمترین مرکب این استراتژی است و کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی با شناخت اهمیت لجستیک در توسعه اقتصادی تلاش و رقابت خود را در این زمینه افزایش دادند.
آدم نژاد با اشاره به بازگشت 3 تا 8 برابري سرمايه‌گذاري در زيرساخت‌هاي لجستيك در توليد ناخالص داخلي كشورها اظهار داشت: این حجم سرمایه گذاری و این تاثیر فوق العاده خود حاکی از اهمیت لجستیک برای کشورهای توسعه یافته و اقتصادهای نوظهور است.
وی ادامه داد: به منظور استفاده حداكثري از ظرفيت لجستيك كشور، لازم است تعيين استراتژي‌هاي تجاري، صنعتي،‌ اقتصادي و البته حمل‌ونقلي كشور به صورت همگرا و هم افزا بين وزارت راه، مناطق آزاد، متوليان صنعت و اقتصاد تعيين گردد و نقش هر كريدور، هر منطقه آزاد، هر منطقه صنعتي و هر بازيگر اقتصادي در پيشبرد استراتژي‌هاي كشور مشخص شود.
آدم نژاد با اشاره به نقش مناطق آزاد در لجستیک و زنجیره تامین گفت:‌از جمله نقش‌هايي كه مناطق آزاد به صورت ذاتي مي‌توانند در راستاي بهبود لجستيك كشور ايفا كنند، ايجاد شتاب حركت در كريدورهاي ترانزيتي از طريق هماهنگي با يكديگر و تسريع ورود و خروج كالا با استفاده از تقسيم تشريفات موجود بين مبدأ و مقصد است.
این مقام مسئول ادامه داد:‌همچنين از طريق اين هماهنگي و برقراري ارتباط لحظه‌اي و برخط بين مناطق آزاد مي‌توان جريان‌هاي باري پرحجمي را بين مناطق آزاد برنامه‌ريزي نمود و از اين طريق، با كاهش هزينه و زمان عبور كالاي ترانزيتي بين مناطق آزاد، به دنبال افزايش مقياس عملكرد اين مناطق بود كه خود عاملي مضاعف در كاهش هزينه‌ها و افزايش توان رقابتي كشور خواهد بود.
 معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه براساس گزارش موسسه مطرح PWC،‌ يكي از مهم‌ترين عوامل رشد لجستيكي كشورهاي درحال توسعه،‌ حضور شركت‌هاي لجستيكي پرقدرت جهاني در اين كشورها و ورود دانش،‌ سرمايه و کالای آن‌ها به كشورهاست افزود: مناطق آزاد به دليل وجود بار و همچنين مقررات تسهيل‌كننده ورود شركت‌هاي بين‌المللي، محل ورود مطلوبي براي شركت‌هاي لجستيك هستند.
وی تصریح کرد: تجربه كشورهاي آسيايي براساس گزارش سازمان ملل نشان مي‌دهد بيش از 50 درصد شركت‌هاي لجستيك بين‌المللي كه وارد مجموعه‌هاي لجستيكي كشورها مي‌شوند در طول زمان بسياري از خدمات ارزش افزوده مربوط به توليد را نيز به آن كشورها انتقال مي‌دهند و موجب رشد اشتغال و همچنين سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در كشورهاي مقصد مي‌شوند.
وی در پایان گفت: نقش ديگر مناطق آزاد در صنعت لجستيك كشور، در صورت ايجاد مراكز لجستيك پرظرفيت، امكان ترنشيپ بارهاي بين‌المللي و انتقال بخشي از زنجيره‌هاي توليد،‌ تامين، توزيع و فروش صنايع بزرگ بين‌المللي به داخل كشور است. اين موضوع علاوه بر افزايش ظرفيت توليد و اشتغال در كشور، باعث همگرايي و هم‌افزايي اقتصاد كشور با كشورهاي همسايه شده و از اين طريق،‌ مي‌تواند امنيت را بيش از پيش براي كشور به ارمغان آورد.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :