1398/04/17 3:51 ب ظ
کد خبر : 463298
در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور؛
نیروگاه برق‌آبی سردشت به‌زودی وارد مدار می‌شود
شما و اقتصاد: مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور نیروگاه برق‌آبی سردشت به‌زودی وارد مدار می‌شود.
به گزارش شما و اقتصاد مهندس مرادی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام این خبر افزود: با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال برق، یکی از پیش‌نیازهای راه‌اندازی نیروگاه طرح سد سردشت به بهره‌برداری رسید و امکان اتصال نیروگاه سردشت به شبکه برق سراسری کشور در آینده‌ای نزدیک میسر شد.
مهندس مرادی اظهار داشت: ظرفیت نصب نیروگاه برق‌آبی سردشت برابر ۱۵۰ مگاوات (سه واحد 50 مگاواتی) بوده و توان تولید 421 گیگاوات ساعت برق در سال را دارد که پیش‌بینی می‌شود اولین واحد این نیروگاه در زمان پیک مصرف برق(یا پایان تیرماه) وارد مدار شده و 2 واحد دیگر نیز پس از آن به بهره‌برداری برسد.
وی در خصوص سایر طرح‌های شرکت آب نیرو گفت: عملیات اجرایی سد سرنی و تصفیه‌خانه در استان هرمزگان که در شرایط تحریم به صورتی مؤثر از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی تأمین مالی می‌شود، رو به اتمام است و ان‌شاءالله به‌زودی شاهد آبگیری این سد و افتتاح تصفیه‌خانه جهت تأمین آب شرب منطقه خواهیم بود. این طرح از آن رو حائز اهمیت است که به واسطه  نظارت دقیق، یکی از کمترین انحراف‌ها را از برنامه زمان‌بندی تعیین شده دارد.
رئیس هیئت‌مدیره شرکت آب و نیرو در خصوص دیگر اقدامات انجام‌گرفته بیان داشت: از ابتدای سال جاری بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت. این طرح‌ها که در قالب 61 طرح و 120 پروژه و در 12 استان کشور در حال اجراست چشم‌انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی ایجاد نموده است و نقش مهمی در ارتقای معیشت و فقرزدایی، تأمین آب شرب و صنعت، بهبود استانداردهای زندگی مردم و توزیع درآمد مناسب ایفا خواهد نمود.
وی افزود: در راستای اجرایی شدن اولین گام این بخش، طرح‌های شرکت آب و نیرو در این حوزه، شامل تونل نوسود و قطعه اول سامانه گرمسیری، سد ازگله، سد و نیروگاه داریان، سد هیروی در استان کرمانشاه و سد سردشت و تصفیه‌خانه‌های مربوطه در استان آذربایجان غربی در ابتدای سال جاری همگی توسط ریاست محترم جمهور به بهره‌برداری رسیدند.
مهندس مرادی در خصوص سایر اقدامات شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اضافه کرد: همچنین بهره‌برداری از خط 230 کیلوولت دو مداره «سیمره آبدانان» به دهلران، آمادگی جهت بهره‌برداری از پل سه بلوطک، تعمیر اساسی واحد دوم نیروگاه لوارک، اخذ مجوز شورای اقتصاد برای طرح‌های بختیاری، چمشیر، خرسان3، تلمبه ذخیره‌ای رودبار و نیز گشایش اعتبار اسنادی افزایش 25 درصد طرح چمشیر از دیگر اقدامات شرکت آب و نیرو است.
مهندس مرادی در ادامه با اشاره به اینکه در آستانه ورود به نهمین سال بهره‌برداری از طرح گتوند هستیم اظهار داشت: خوشبختانه در تمامی سال‌های پس از آبگیری سد گتوند، میزان کشت محصولات کشاورزی در تمامی اراضی آبیاری شده از محل این سد رشد داشته که نشان از مکان‌یابی مناسب این طرح بزرگ ملی می‌باشد.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :