١٣٩٨/٠٤/٢٤ ٢:٠٠ ب ظ
کد خبر : ٤٦٣٥٩٠
گام های بلند صنعت گاز در سال رونق تولید؛
ایران از خرید خارجی یک کالای استراتژیک گازی بی نیاز شد
شما و اقتصاد: مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به طراحی و بومی‌سازی یک کالای استراتژیک تاسیسات تقویت فشار گاز کشور به همت متخصصان داخلی، اعلام کرد: با بومی سازی این قطعه، شبکه انتقال گاز ایران از خرید خارجی آن بی نیاز شد و هزینه تمام شده آن نیز نسبت به نمونه خارجی در حدود یک بیستم است.
به گزارش شما و اقتصاد:   به نقل از  روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی در تشریح طراحی و بومی سازی یک کالای استراتژیک در صنعت انتقال گاز ایران، گفت: دانش سیستم‌های پایش و حفاظت در برابر ارتعاشات ( Vibration monitoring & protection) به‌عنوان یک محصول استراتژیک و دارای تکنولوژی بالا تنها در اختیار شرکت‌های محدود در جهان همچون برندهای مطرح خارجی نظیر  Bentley Nevada، Vibro - Meter، Metrix   قرار دارد.
 
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، افزود: با توجه به استفاده بسیاری از این تجهیزات در صنایع نفت و گاز به ویژه ماشین‌های دوار و مشکلات تامین نمونه‌های خارجی این محصولات، داخلی سازی این تجهیز در دستور کار شرکت انتقال گاز ایران قرار گرفت.
 
 این مقام مسئول اعلام کرد: در راستای پشتیبانی و حمایت از کالای ایرانی و قطع وابستگی از محصولات خارجی، ساخت داخل کارت‌های کنترلی Vibro-Meter/VM600  در دستور کار اعضای کمیته خودکفایی ستاد و کارگروه تخصصی ابزار دقیق معاونت مهندسی در امور ایستگاه ها قرار گرفت.
 
توکلی ادامه داد: بر این اساس نسبت به شناسایی تولیدکننده داخلی، امکان سنجی ساخت و جایگزینی پنل کنترلی یادشده با استفاده از نمونه‌های داخلی تولید شده و با مشخصات مشابه برای نمونه و به تعداد 2 دستگاه اقدام شد.
 
به گفته مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، پس از انطباق، انجام بازرسی لازم و تست کارخانه‌ای، محصول ساخته شده برای نصب و تست عملکرد میدانی به 2 تاسیسات تقویت فشار گاز ارسال شد.
 
توکلی با تاکید بر اینکه یک دستگاه از محصول به موازات سیستم وایبرشن Bentley Nevada  بر روی توربینNP یکی از تاسیسات و دستگاه دیگر نیز به موازات سیستم وایبرشنVibro - Meter   بر روی توربین زاریا در تاسیساتی دیگر نصب شده است، یادآور شد: این موضوع با پایش، تست عملکرد میدانی مدت دار و بازرسی های فنی مناسب از سوی همکاران شرکت انتقال گاز به طور کامل انجام گرفت و عملکرد مناسب تجهیز ، تاييد شد.
 
به گفته وی، انجام این پروژه برای نخستین بار در سطح شرکت و با هدف قطع وابستگی و نیاز به تامین از خارج کشور به عنوان برگ زرین دیگری در افتخارات شرکت انتقال گاز ایران ثبت شد. 
 
توکلی یادآور شد: از مزایای اجرای پروژه یادشده و نصب دستگاه بومی وایبرشن، شناسایی مشکلاتی در سیستم خارجی Vibro-Meter در یکی از تاسیسات تقویت فشار گاز بوده است که بر این اساس نسبت به بررسی و حل مشکل سیستم خارجی نیز اقدام شد.
 
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تاکید کرد: با توجه به بومی سازی انجام شده از خرید پنل و کارت های کنترلی سیستم وایبرشن خارجی امتناع شده و نسبت به استفاده از توان داخلی برای جایگزینی نمونه بومی سازی شده اقداماتی آغاز شده است.
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :