١٣٩٨/٠٥/١٢ ١٠:٤٧ ق ظ
کد خبر : ٤٦٤١٧٨
در «نشست هم‌اندیشی حمایت حقوقی و قضایی از تجارت خارجی»
حمایت از تجار و بازرگانان در شرایط خاص تحریم/ بخش خصوصی از پیگرد قضایی نگران است
شما و اقتصاد: به منظور تبادل مهمترین مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی صادرکنندگان و ایجاد ارتباط سازنده میان فعالان حوزه تجارت خارجی و مدیران ارشد قوه قضائیه " نخستین نشست مشترک هم اندیشی حمایت حقوقی و قضایی از تجارت خارجی کشور عصر امروز ۸ مرداد۹۸ برگزار شد.
به گزارش شما و اقتصاد:  نخستین نشست مشترک هم اندیشی  حمایت حقوقی و قضایی از تجارت خارجی کشور با حضور مودودی برگزار شد.
از جمله حاضران این نشست خبری که در سالن مروارید خلیج فارس برگزار شد،  می توان به الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه و دبیر ستاد پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی، ریاست اداره عملیات بازرسی ستاد کل قوا، فرمانده کل نیروی انتظامی تهران بزرگ، رئیس پلیس بین الملل، مودودی سرپرست سازمان توسعه و تجارت، سازمان های نظارتی، نخبگان و فعالان حوزه تجارت اشاره کرد.
محمدرضا مودودی ، سرپرست سازمان توسعه و تجارت در آغاز این نشست خبری با اشاره به شرایط تحریم گفت: در شرایط فعلی جنگ اقتصادی و محاصره اقتصادی، تنها راه برای صادرات این است از تمام ظرفیت صادراتی (که به عنوان  منشاء ارزی و درآمدی کشور است) استفاده شود.
وی افزود: امروز در نخستین نشست مشترک هم اندیشی حمایت حقوقی و قضایی از تجارت خارجی کشور گفت: دلیل برگزاری این نشست در شرایط جنگ اقتصادی و شرایط خاص دوره تحریم که در محاصره اقتصادی قرار داریم، این است که راه‌های حمایت از تجار و بازرگانان را بیابیم.
وی افزود: باید از مکانیسم هایی استفاده کنیم که در شرایط جنگ اقتصادی برای صادرات مفید باشد. باید برخی ضوابط را به شکلی تنظیم کنیم که در جبهه مستقیم،  قضایی اقتصادی  برای عرضه محصولات در عرصه بین الملل را فراهم کند.
وی افزود: مهمترین دغدغه در بخش خصوصی و دولتی این است که آیا فعالین های صادراتی که انجام می دهیم پیگرد قانونی دارد یا خیر؟
مودودی گفت: ایران به لحاظ صادرات بسیار جوان است و صادرات ما از ۲۰ میلیون  دلار اکنون به ۵۰ میلیون دلار رسیده اند.
وی با اشاره به تجربه ترکیه گفت: در ترکیه ۱۶۰۰ شرکت بالای ۱۰ میلیون دلار صادرات انجام می دهند.
مودودی گفت : ما باید بدانیم صادرکنندگان ما بسیار کوچک هستند و  این کوچک را در بخش حقوقی و قضائی بین الملل حمایت کنیم.باید به صادرکنندگان داخلی در زمینه ظرفیت های حقوقی برای تعامل با جامعه صادرکنندگان  آموزش داده شود. در حال حاضر راهی ایجاد شده که باید تداوم یابد و تبدیل به یک نشستی شود که بهترین راهبرد ها از آن حاصل شود.
*هیچ کشوری توسعه پیدا نکرده مگر  با زیر ساخت‌های درست
در ادامه این نشست محمد باقر الفتی، معاون امور اجتماعی پیش گیری از وقوع جرم با اشاره به اهمیت موضوع صادرات گفت: از لحاظ حقوقی و قضائی در گمرک، بانک، عملیات بانکی، حمل‌ونقل، بیمه، داوری هر کمکی از دست ما برآید، انجام می‌دهیم.
احمد گرجی مدیر کل توسعه و نظارت و حمایت از سازمان بررسی کشور نیز گفت: سرمایه‌گذاران نیاز به آموزش دارند. چه ایرادی دارد دولت در زمینه موارد قضائی آموزش ببیند.
وی با بیان این موضوع که عملکرد وزارت امور خارجه را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: وزرا، سفرا و رای زن‌های فرهنگی و بازرگانی ما باید به کف میدان بیایند.
گرجی افزود: باید روحیه حضور در میدان عمل را داشته باشیم.
وی با بیان این که سرمایه گذارها بوی تهدید به مشام شان بخورد، می‌روند، گفت: شرایط توسعه تجارت خارجی باید فراهم شود. مشکل زیرساخت‌ها از جمله مهم‌ترین مشکل در صادرات است.
شهرک‌های صنعتی در کشور ایجاد شد بدون در نظر گرفتن زیر ساخت‌ها و اکنون هر روز با مشکل تامین آب و برق و گاز این مجتمع‌ها مواجه هستیم.
وی افزود: هیچ کشوری توسعه پیدا نکرده مگر زیر ساخت‌های آن فراهم باشد.
وی در آخر خاطر نشان کرد: خواب سرمایه و اعطای تسهیلات، امنیت سرمایه‌گذاری از اهمیت بسیاری برخوردار است که قوه قضاییه تلاش خواهد کرد که تامین شود.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :