١٣٩٨/٠٥/١٤ ٢:١٨ ب ظ
کد خبر : ٤٦٤٣١٠
شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران بار دیگر عضو هیات رییسه ACG شد
شما و اقتصاد: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران برای دومین دوره متوالی عضو هیات رئیسه گروه شرکت‌های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) شد.
به گزارش شما و اقتصاد:   به نقل از روابط عمومی سمات، هیات رئیسه گروه شرکت‌های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه متشکل از 9 عضو است که 6 عضو آن دبیران کارگروه ها بوده و سه عضو باقی مانده از طریق رای گیری بین سی و پنج عضو دارای رای مجمع عمومی انتخاب می شوند.
 
در جلسه هیات رئیسه گروه که در خردادماه گذشته برگزار گردید، مقرر شد انتخابات این دوره با توجه به برنامه و دستور جلسه فشرده مجمع عمومی عادی که در شهریور ماه سال جاری در کشور نپال برگزار می شود، انتخابات این دوره به صورت غیرحضوری و با توزیع فرم رای گیری الکترونیکی بین نمایندگان شرکت های عضو انجام شود.
 
در نتیجه این رای گیری که با مشارکت 19 شرکت دارای حق رای انجام شد، شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران با قاطعیت و کسب 18 رای برای یک دوره سه ساله دیگر به عنوان عضو هیات رئیسه برگزیده شد.
 
بعد از سمات، شرکت سپرده گذاری هند(CSDL) بر کرسی هیات رئیسه ابقا شد و شرکت سپرده گذاری سنگاپور موفق شد با کسب رای بیشتر نسبت به شرکت تسویه وجوه ملی پاکستان، جایگزین این شرکت در هیات رئیسه گروه شود.
 
کسب این مهم در حالی است که شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران که در سال ۲۰۱۳ میلادی به گروه شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه پیوست و در سال 2016 و طی مجمع عمومی این گروه که در تهران برگزار شد برای نخستین بار به عنوان عضو هیات رئیسه ACG انتخاب شد.
 
سمات در سال 2018 و در بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت های سپرده‌گذاری‌های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) که در کشور سریلانکا برگزار شد، با اکثریت آرا به عنوان نایب رئیس این گروه برگزیده و توانست این کرسی مهم بین المللی را نیز بر دستاوردهای بزرگ بازار سرمایه ایران اضافه کند. کسب این جایگاه از جهت حضور سمات در هیات رئیسه انجمن سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) به نمایندگی از گروه شرکت‌های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه که به صورت رسمی در اجلاس عمومی سال 2019 این انجمن در کشور مراکش اعلام گردید، از اهمیت مضاعفی برخوردار است.
 
شرکت سپرده گذاری مرکزی در این سال ها با حضور فعال در مجامع عمومی، کمیته ها، کارگروه ها و نشست های تخصصی برگزار شده از سوی این دو نهاد مهم بین المللی در صنعت CSD، ضمن مشارکت در ایجاد استاندارد ها و ابزارهای توسعه کسب و کار شرکت سپرده گذاری مرکزی جهان بالاخص قاره آسیا و اقیانوسیه، با آشنایی با آخرین تحولات و دستاوردهای شرکت های فعال در این حوزه، از دانش، تجربیات و نوآوری های اعضای این دو نهاد بین المللی تاثیر گذار در عرصه زیرساخت بازارهای سرمایه دنیا، برای فراهم نمودن بسترهای به روز و مناسب جهت توسعه بازار سرمایه ایران بهره برده است.
 
هم اکنون سمات با عضویت در کارگروه های تبادل اطلاعات، حقوقی، ابتکار کسب و کارهای جدید، مدیریت ریسک و بازیابی، فنی و خدمات به سرمایه گذاران گروه ACG در زمره شرکت هایی قرار گرفته که در تمام شش کارگروه فعال در این گروه عضویت دارند.
 
گفتنی است که ACG با هدف همفکری و تبادل تجربه در حوزه‌های تخصصی ثبت، سپرده گذاری و تسویه و پایاپای، با عضویت کنونی 35 نهاد ثبتی و تسویه و پایاپای از کشور‌های موجود در قاره آسیا و اقیانوسیه از جمله ایران، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، نیوزلند، اندونزی، مالزی، بنگلادش، هنگ‌کنگ، قزاقستان، مالدیو، مغولستان، سنگاپور، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ازبکستان، و ... ایجاد گردیده و از معتبرترین نهادهای بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه به شمار می‌رود.
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :