١٣٩٨/٠٥/٢٨ ١٠:٤٣ ق ظ
کد خبر : ٤٦٤٦٨٢
جنگ پنهان دلالان علیه شرکت دانش بنیانی که بنزین درون باك خودروي ایرانیان را تضمین کرد
شما و اقتصاد: کاتالیست شاه کلیدي حیاتی در صنعت نفت و گاز محسوب می شود که واردات بیش از 150 نوع از آن در سال بازار بسیار پر سودي براي واسطه ها ایجاد کرده است . پیش از تحریم سهم تولید داخلی رقمی در حدود 10 تا 20 درصد بر آورد می شد که در صورت داخلی سازي آن سود دلالان کاتالیست که با بررسی از گمرك ایران مشخص خواهد شد به خطر می افتاد و همین موضوع باعث شده تا آنها از هر ابزار سیاسی که در دست دارند استفاده نمایند تا شرکت هاي دانش بنیان و تولید کنندگان این عرصه را یک قدم به عقب برانند ، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا به عنوان لیدر صنعت کاتالیست سازي در کشور تنها شرکت بخش خصوصی در این حوزه بود که توانست در میان 10 کار آفرین برتر ملی قرار گیرد و از نماینده دولت لوح افتخار دریافت نمایید ، موفقیت بی هزینه و چالش ممکن نیست ، برخی فشارها از سوي دلالان وارد کننده به این مجموعه high-tech داستانی پر تکرار در حوزه صنایع وابسته به نفت و گاز است که بارها و بارها تکرار شده است .
به گزارش شما و اقتصاد: » از شما ممنون و متشکر هستیم ! به خاطر تولید داخلی کاتالیست هاي واحدهاي ایزوم پالایشگاهی که قبلا" فقط توسط کشور آمریکا قابل تولید بود ، شما  با تولید این کاتالیست در داخل ، ایران را به دومین تولیدکننده این کاتالیست حساس و پیچیده در جهان تبدیل کردید « اینها گفته هاي معاون وقت وزیر نفت و مدیر عامل مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده هاي نفتی در بازدید از شرکت اکسیر نوین فرایند آسیا است که به همراه دو معاون دیگر وزیر نفت صورت گرفت تا بر دستاوردهاي یکی از دانش بنیان ترین شرکت هاي  بخش خصوصی فعال در صنعت نفت صحه بگذارند . کاتالیست شاه کلیدي حیاتی در صنعت نفت و گاز محسوب می شود که واردات بیش از 150 نوع از آن در سال بازار بسیار پر سودي براي واسطه ها ایجاد  کرده است . پیش از تحریم سهم تولید داخلی رقمی در حدود 10 تا 20 درصد بر آورد می شد که در صورت داخلی سازي آن سود دلالان کاتالیست که با بررسی از گمرك ایران مشخص خواهد شد به خطر می افتاد و همین موضوع باعث شده تا آنها از هر ابزار سیاسی که در دست دارند استفاده  نمایند تا شرکت هاي دانش بنیان و تولید کنندگان این عرصه را یک قدم به عقب برانند ، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا به عنوان لیدر صنعت کاتالیست سازي در کشور  تنها شرکت بخش خصوصی در این حوزه بود که توانست در میان 10 کار آفرین برتر ملی قرار گیرد و از نماینده دولت لوح افتخار دریافت نمایید ، موفقیت بی هزینه و چالش ممکن نیست ، برخی فشارها از سوي دلالان وارد کننده به این مجموعه high-tech داستانی پر تکرار در حوزه صنایع وابسته به نفت و گاز است که بارها و بارها تکرار شده است .  
چرا به ایران کاتالیست نمی فروختند ؟
ایران در کنار سه کشور عربستان ، عراق و ایالات متحده یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان کاتالیست در جهان محسوب می شود ، واردات سالانه کشور بیش از 7000 تن بر آورد می شود که با توجه به قیمت نسبتاَ بالاي انواع کاتالیست رقم قابل توجهی گردش مالی سالیانه ایجاد می کند ، بازیگران بسیار محدودي انحصار واردات در این زمینه را براي سالیان متمادي در دست داشتند ،  دوره شروع آنچه که به بحران کاتالیست در کشور مشهور شده است  به سال 2006 و آغاز تحریم هاي شوراي امنیت علیه بخش انرژي و سیستم بانکی کشور باز می گردد . در نقطه کانونی این بحران سه کاتالیست ساز بزرگ دنیا شامل شرکت هاي  اکسنس فرانسوي، شرکت UOP که هلندي و آمریکایی است و شرکت زئوکم آلمانی از فروش مستقیم این محصول راهبردي به شرکت هاي ایرانی سر باز زدند . با پیاده شدن سوئیس و ایتالیا ( کمپانی بازل) از قطار تامین کنندگان کاتالیست در کشور ، بحران در انواع مختلفی از واحدهاي پالایشگاهی  CCR  و CRU و ایزومریزاسیون به اوج خود رسید . تعطیلی واحدهاي مختلف پتروشمی تولید اوره ، آمونیاك ، ..... در کشور تنها به خاطر نبود کاتالیست اتفاقی بود که ناظران صنعت نفت بهت زده شاهد وقوع قریب الوقوع آن بودند . در دهه 80 شمسی سه گزینه همزمان مطرح گردید ، گروهی از وارد کنندگان مدعی شدند که می توانند با توجه به ارتباطات گذشته با واسطه قرار دادن اشخصاص حقیقی و حقوقی در جنوب شرقی آسیا و امارات متحده عربی کالاي مورد نیاز را از تولید کننده اصلی و با قیمت بالاتر تهیه نمایند ، این ادعا به واردات سطح گسترده اي از کاتالیست هاي بی کیفیت و بعضاَ تقلبی چینی انجامید و خطوط تولید را با چالشی جدید مواجه ساخت . پس از آنکه در نیمه دوم سال 1389 شرکت بازل ایتالیا با فشار برخی از کشورهاي عضو اتحادیه اروپا فروش برخی از کاتالیست هاي زیگلر ناتا همچون کاتالیست ( تیتانیوم بر پایه دي کلرید منیزیم) و کوکاتالیست (شامل تري اتیل آلومینیوم، دنور و اتمر) به ایران را به  حالت تعلیق در آورد ، برخی از واحدهاي پتروشیمیایی تولیدکننده پلی اتیلن در کشور عملاَ ناچار به توقف تولید شدند و کاتالیست هاي بی کیفیت چینی نیز نتوانست مشکل را حل نماید ، راهکار خرید سهام این شرکت ایتالیایی یا شراکت در یک شرکت سوئیسی به جایی نرسید و تنها راه باقی مانده پیش پاي ایران تولید داخل بود
آغاز تولید :
در ابتدا تولید 10 کاتالیست پر مصرف در اولویت قرار گرفت. تامین نیاز واحدهاي CCR و ایزومریزاسیون پالایشگاه ها و جایگزین کردن کاتالیست هاي UOP و بازل با ورژن ایرانی به زعم برخی از صاحب نظران بد بین تر در آن برهه و البته برخی شرکت هاي وارد کننده یک هدف گذاري غلو آمیز به دور از واقع بینی تعبیر شد . برخی معتقد بودند که روش CKD و SKD   به کار گرفته شده در صنعت خودرو سازي به نوعی در بومی سازي کالاهاي مورد نیاز صنعت نفت تکرار خواهد شد و تولید واقعی محقق نخواهد شد . به همین خاطر از ابتدا حساسیت در مورد میزان موفقیت تولید کنندگان کاتالیست بسیار بالا بود ، شرکت اکسیر نوین هر چند فعالیتهاي R&D  را از سال 82 آغاز کرد اما همچون برخی دیگر از شرکت هاي دانش بنیان تولید کاتالیست با رسیدن تحریم به اوج خود بود که در سال 1389 توانست Setup  تولید انواع راهبردي کاتالیست را به مرحله طراحی و اجرا برساند .  
برخی از  کاتالیست هاي  راهبردي مورد نیاز در صنعت نفت و گاز حاوي فلزات گرانبها از جمله پلاتین، پالادیوم ،رودیوم، نقره و طلا هستند ، این شرکت توان تحقیقاتی خود را بر روي این دسته از محصولات متمرکز ساخت و موفق شد که 25 نوع کاتالیست حاوي فلزات گرانبهاي مصرفی صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی کشور از جمله کاتالیست تولید بنزین یورو 4 که تا آن زمان در انحصار چند شرکت اروپایی و آمریکایی بود را بومی سازي نمایید.  
 پس از آن این مجموعه آمادگی خود را براي تولید  کاتالیستهاي تولید بنزین یورو 5 و یورو 6 اعلام کرد . تولید کاتالیست هاي واحدهاي نفتا ریفورمینگ پالایشگاهی  CCR  و CRU و ایزومریزاسیون تولید کاتالیست هاي واحدهاي آروماتیک سازي، تولید کاتالیست دهیدروژناسیون پارافین ها جهت واحدهايLAB ،MTBE  و تولید پروپیلن از پروپان ، بخشی از دستاوردهاي این مجموعه محسوب می شدند . سیر سریع  این رشد فنی باعث شد که مقامات مختلف وزارت نفت از خطوط تولید این شرکت بازدید نمایند ، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوري ، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده هاي نفتی و معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از جمله این بازدید کنندگان بودند . دریافت نشان کار آفرین برتر در عرصه ملی و تقدیر نامه هاي مختلف از واحدهاي تولیدي و دولتی سراسر کشور به نوعی سپاسگذاري از فعالیت هاي این مجموعه ارزشمند تلقی می شد ، علی رغم رشد دهها شرکت رانتی و فیک  در عرصه نفت و گاز  ، اکسیر نوین توانست تضمین نماید که با تولید کاتالیست هاي مورد نیاز  پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، باك خودروي ایرانیان بدون بنزین نخواهد ماند.
شروع چالش ها  
تولید در این کشور هرگز کار راحتی نبوده است ،  بدیهی است که دلالانی از قطع واردات بیش از 25 نوع کاتالیست و تولید داخلی آنها خوشحال نخواهد شد. بهره برداري از  طرح هاي جدید بنزین سازي در پالایشگاه هاي نفت لاوان، اصفهان و تبریز با کاتالیست هاي بومی و ایرانی  ضربه دیگري بر منافع برخی وارد کنندگان خاص تلقی میشد . ایجاد حاشیه سازي براي شرکت هاي دانش بنیان از طرف افرادي که در میدان تولید و عرصه علمی از آنها شکست خورده اند یک روش نا آشنا نیست .  اکسیر و اکسیرها در ایران در این دوره تحریم و فشار خارجی بیش از گذشته به حمایت مراجع ذیصلاح نیاز دارند. دولت در نقش رگولاتور و سیاست گذار موظف است که مسیر دشوار موجود را هموار سازد و به برخی اغراض و نیات دلالان که در اصل رقیب تولید کننده بخش خصوصی هستند واقف باشد .  
در این خصوص باید از حمایتها و پشتیبانی موثر شرکت اسپک (آقاي مهندس سبحانی) و همچنین دیگر شرکتهاي پالایشگاهی و پتروشیمی که پیشگام استفاده از کاتالیست ایرانی بودند و در این موفقیت بزرگ سهم زیادي دارند نیز یاد کرد و امیدوار بودکه با استفاده از رهنمودهاي مقام معظم رهبري وپشت سر گذاشتن موانع و مشکلات موجود و با تقویت انگیزه و حمایت از شرکتهاي دانش بنیان، به موفقیتهاي بیشتري در عرصه جنگ اقتصادي با دشمنان کشور دست یابیم.
به نظر شما راه شناسایی واردکنندگان کاتالیست که در قالب تولیدکننده واردات انجام می دهند، چگونه است؟
می توان از طریق گمرك جمهوري اسلامی ایران نسبت به شناسایی انواع شرکت هاي حقوقی و شخصی و ارتباط نسبی و غیرنسبی آنها و از طریق ذینفعان آنها، از طریق نهادهاي نظارتی، کاتالیست هایی که وارد کشور شده را شناسایی نمود و تولیدکنندگان واقعی را از دلال کاتالیست شناسایی نمود.
 

 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :