١٣٩٨/٠٧/٠٦ ٥:٢٧ ب ظ
کد خبر : ٤٧٥٥٣٥
وضعیت شرکت های بیمه ای در بازار سرمایه
شما و اقتصاد: بیمه به عنوان یکی از اجزای بازار مالی، نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی برعهده دارد. صنعت بیمه به عنوان یک نهاد مالی، از یک سو منجر به اطمینان و تسهیل فعالیت های اقتصادی و از سوی دیگر به عنوان یک موسسه مالی منجر به تقویت بنیه اقتصادی کشور می‌ شود.
به گزارش شما و اقتصاد: این صنعت به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی سطح توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.
شرکت های بیمه چه به لحاظ منابع و ذخایر فنی و چه به لحاظ سرمایه های خود از جمله شرکت های ثروتمند در کشورها هستند.فاصله زمانی میان دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت، منابع مالی مختلفی را در اختیار شرکت های بیمه قرار می دهد که بیمه گر می بایست با بهره برداری شایسته از آنها، از کاهش ارزش سرمایه جلوگیری نموده و پشتوانه لازم را برای اقدام به تعهدات آینده خود فراهم سازد. بدین منظور جهت افزایش بازده اقتصادی سرمایه گذاری های صنعت بیمه،زمینه های جدیدی برای سرمایه گذاری شرکت های بیمه داخلی در نظر گرفته شده است و شورای عالی بیمه در سال 1388 در اجرای ماده 61 قانون تأسیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بیمه گری، آئین نامه جدید سرمایه گذاری موسسات بیمه را تصویب کرد.
در این یادداشت وضعیت شرکت های بیمه ای بازار سرمایه مورد بررسی قرار می گیرد.
صنعت بیمه را باید یکی از صنایع مهم و تاثیرگذار در ایران عصر ۱۴۰۰ دانست و به همین خاطر، اهمیت سرمایه گذاری در شرکت های بورسی بیمه ای که روند سودآوری خوبی دارد، توسط فعالان حرفه ای بازار، توصیه می شود. برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت در صنعتی فعال و استراتژیک هستند، شرکت های این صنعت می تواند گزینه خوبی باشد،در اینجا‌ اشاره ای‌ به این شرکت ها خواهیم داشت؛
 

شرکت بیمه پاسارگاد:
( ارزش بازار: 41,472.081B )
شرکت بیمه پاسارگاد با نماد بپاس در بازار بورس ایران فعال است و ۲.۵ میلیارد سهم دارد.پاسارگاد از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ افزایش سرمایه‌ مکرر را در دستور کار خود قرار داده است.

 
شرکت بیمه پارسیان:
( ارزش بازار :  13,040.0B )
بیمه پارسیان در بازار اول بورس ایران فعال است. پارسیان حدود ۳ میلیارد سهم داشته و ۱۵ درصد سهام آن شناور است.

شرکت بیمه ملت:‌
( ارزش بازار :  ‌‌12,605.6B )
شرکت بیمه ملت با نماد ملت در بازار بورس فعال است. این شرکت ۲.۸ میلیارد سهم دارد. ۴ درصد سهام شرکت شناور بوده است.

 
شرکت بیمه البرز:
( ارزش بازار :  11,904.0B )
شرکت بیمه البرز که با نماد البرز در بازار اول بورس فعالیت دارد، ۴ میلیارد سهم داشته و ۹ درصد سهام این شرکت شناور بوده است، توجه کنید که قیمت سهم کاهش یافته و جذابیت سرمایه گذاری را برای این شرکت فعال کرده است. این شرکت از سال ۱۳۸۸ در روند سودآوری بوده و مرتب افزایش سرمایه داده است که تعداد سهام آن از ۲۶۰ میلیون سهم به ۴ میلیارد سهم افزایش یافت و وضعیت افزایش سرمایه آن، ۶ مرحله ای و ۱۵۰۰ درصدی می باشد.

شرکت بیمه آسیا:
( ارزش بازار :  10,513.3B )
ارزش بازاری آسیا با نماد آسیا، زیر ۳۰۰ میلیارد تومان می باشد. تعداد سهام این شرکت حدود ۲.۳ میلیارد سهم می باشد.

شرکت بیمه دانا:
( ارزش بازار : 8,677.5B )
بیمه دانا یکی از شرکت های خوب بازار سرمایه ایران است که در تابلوی بازار اول بورس قرار دارد و ۱.۵ میلیارد سهم دارد. شرکت دانا که با نماد دانا در بازار بورس فعالیت دارد و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در دو نوبت، جمعا حدود ۱۵۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و وضعیت سودآوری خوبی از آن گزارش می شود. شرکت سرمایه گذاری صبا تامین، صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت سرمایه گذاری بازرگانی ماهان ساینار و شرکت های خصوصی ودولتی دیگر، سهامداران اکثریت آن را تشکیل می دهند. یک فرد حقیقی با داشتن ۱۰ میلیون سهم، تنها کد حقیقی دارای بیشترین تعداد سهم به شمار می رود.


شرکت بیمه دی:
( ارزش بازار:  7,982.5B )
شرکت بیمه دی که با نماد ودی شناخته می شود، از جمله شرکت های بورسی صنعت به شمار می رود که حجم قابل توجهی از زیان سال های اخیر را پوشش داده و در روند سودآوری و تغییر روند قرار دارد. دی دارای ۲.۵ میلیارد سهم بوده که درصد کمی از آن شناور است. این شرکت تا کنون یک مرحله در سال ۱۳۹۳ حدود ۴۰۰ درصد افزایش سرمایه ای را انجام داد.
برخی از تکنیکالیست ها و بنیادی های بورس، این شرکت را در فهرست شرکت های ارزشمند برای سرمایه گذاری بلند مدت می دانند.

شرکت بیمه ما:
( ارزش در بازار:  7,224B )
بیمه ما در بازار دوم فرابورس قرار دارد و با نماد ما شناخته می شود، ۱.۵ میلیارد سهم دارد و ۲۰ درصد سهام این شرکت شناور می باشد.
در ۱۲ ماهه ‌گذشته با تحقق سود ۴۴۰ ریالی مواجه شده است و سهم آن به سود خالص ۶۵۹ میلیارد ریالی رسیده است، سهم نزدیک به ۱۹۵۰ میلیارد ریال سود سرمایه گذاری داشته است.

شرکت بیمه میهن:
( ارزش بازار:  2,698.5B )
بیمه میهن در بازار دوم فرا بورس قرار دارد و با نماد میهن شناخته می شود، ۱.۵ میلیارد سهم دارد. این شرکت از سال ۱۳۹۴ تا کنون حدود ۴۰۰ درصد افزایش سرمایه داد.
بنابراین صنعت بیمه در شرایط‌ کنونی تحریم ها، باید در بازار سرمایه و بورس، حضور جدی تری داشته باشد تا بتواند ریسک ها را در داخل کشور نگهداری و کنترل کند و باتوجه به رشد این‌ شرکت ها سهامداران باید بیش از پیش اقدام به سرمایه گذاری کنند.  
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :