١٣٩٨/٠٧/١٧ ٣:٣٩ ب ظ
کد خبر : ٤٨٥٨٥٣
مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران خبر داد
ابلاغ بخشنامه افزایش ایمنی بوستان ها به مناطق ٢٢ گانه/بازرسی کلیه زمین ها و تجهیزات بازی در بوستان ها
شما و اقتصاد: مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران تمهیدات اندیشیده شده به منظور ایمن سازی بوستان های پایتخت را تشریح کرد.
به گزارش شما و اقتصاد: اصغر عطایی با بیان اینکه با توجه به اهمیت وجود بوستان ها در فضای شهری، موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست از جمله موارد مهمی است که قبل از بروز حوادث و همچنین اثرات نامطلوب جهترفع نیازهای استفاده کنندگان از بوستان ها و به نوعی تمام شهروندان، در حوزه طرح ریزی ، اجرا، مدیریت و نگه داری مورد توجه قرار می گیرد، اظهار کرد: به طور کلی عدم ملاحظات ایمنی در تابلوهای برق و پایه های روشنایی، وجود موانع و نامناسب بودن معابر ، وجود لبه های تیز و برنده ، نامناسب بودن وسایل و کف پوش زمین بازی کودکان ، نامناسب بودن وسایل ورزشی، قایق های تفریحی فرسوده، عدم رعایت ملاحظات ایمنی در سیستم های برقی و مکانیکی آبنماها و همچنین نبود امکانات مناسب بهداشتی و امدادی از عمده ترین خطرات و مشکلات موجود در بوستان های شهری است که ممکن است حوادث ناگواری را متوجه کودکان و حتی بزرگسالان کند.
وی با بیان اینکه بخشنامه افزایش ایمنی بوستان ها به منظور ارتقاء ایمنی و سلامت تدوین شده و جهت اجرا به مناطق 22گانه ابلاغ شده است، گفت: این بخش نامه برنامه‌های خود را در۳ قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت درنظر گرفته که به‌ترتیب عبارتند از شناسایی و جمع‌آوری سریع و ایمن‌سازی‌ منابع ریسک بحرانی، انجام بازرسی‌های لازم توسط شرکت‌های طرف قرارداد سازمان ملی استاندارد و بازرسان HSE شرکت شهر سالم شهرداری و مناطق و همچنین استاندارد الزامات استقرار سیستم ایمنی بهداشت و محیط‌زیست در بوستان‌ها.
مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه در این رابطه جهت بازرسی کلیه زمین های بازی کودکان و تجهیزات بازی در بوستان ها تفاهم نامه ای با سازمان ملی استاندارد منعقد شده است، تصریح کرد: همچنین طی بخشنامه ای به مناطق 22 گانه از طرف معاون خدمات شهری شهرداری تهران دستورالعملی در همین رابطه ابلاغ شده است.
به گفته وی موارد ارزیابی در بوستان ها شامل سرویس های بهداشتی (چشمه)، رفع موانع زائد و خطرزا، پایه چراغ و سیستم روشنائی، رفع نقص آبنماها، سیم کشی تابلو برق، کفپوش معابر، کفپوش زمین بازی، وسایل بازی، وسایل بدنسازی، ایمن سازی دریچه ها موجود در بوستان ها، ایجاد حفاظ و نرده در محل های خطرزا، هرس سر شاخه های خشک و خطرزا درختان و نصب کپسول آتش نشانی در دفاتر و اسکان ها می شود.
عطایی با اشاره به پیش‌بینی تدابیر مؤثر و لازم برای تحقق ایمنی پایدار در فضای شهری و تأمین امنیت عمومی و عینی برای شهروندان در اماکن عمومی و بوستان‌ها اظهار کرد: مقتضی است در اجرای بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها و تبصره ذیل آن در جهت کمک به حفظ جان و ایمنی مراجعین و صیانت خانواده‌ها به ویژه افراد خردسال و نوجوان تمهیدات لازم اندیشیده شود.
وی با اشاره به وظایف عوامل اجرایی به خصوص در بخش پیمانکاری در همه فصول سال اضافه کرد: بازدید و کنترل مستمر تأسیسات و تجهیزات مربوط به آب‌نماهای موجود در سطح بوستان‌ها، فضای سبز و میدان‌های عمومی با تأکید بر رعایت الزامات ایمنی به منظور پیشگیری از خطر برق‌گرفتگی و سقوط ضرورت دارد.
مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به کنترل مستمر کلیه وسایل بازی مورد استفاده کودکان در سطح بوستان‌ها، فضای سبز و شهربازی‌ها تأکید کرد: به منظور رفع اشکالات و نقایص فنی و پیشگیری از خطر سقوط یا صدمه به مراجعان باید به استاندارد بودن این اقلام و تجهیزات مورد بهره‌برداری توجه شود.
وی با اشاره به نظارت مستمر بر دریچه‌ها، انهار و کانال‌های آب‌های سطحی و حفاظ حوضچه‌های رسوب‌گیر در سطح محدوده به منظور پیشگیری از خطر سقوط و آسیب به اطفال و عابرین پیاده و یا سواره و کنترل تأسیسات اماکن ورزشی به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از برق‌گرفتگی ضمن اهتمام به استاندارد بودن این اقلام تأکید کرد.
عطایی کنترل مستمر سازه‌های نصب شده و تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها، دکل‌های مخابراتی و آنتن‌های BTS موجود در سطح معابر و بوستان‌ها و فضای عمومی به منظور پیشگیری از خطر سقوط آنها را یکی از عوامل مؤثر دانست و گفت: همچنین باید از سازه پل‌های عابر پیاده، اعم از مکانیزه و معمولی به منظور پیشگیری از خطر سقوط یا برق‌گرفتگی و لزوم استحکام و ایمنی در برابر حوادث طبیعی بازدید به عمل آید.
وی یکی از عوامل مهم در حفظ و نگهداری از وسایل موجود را شهروندان دانست و گفت: تشویق و ترغیب و آموزش شهروندان به چگونگی نگهداری و حفظ شرایط ایمنی در استفاده از امکانات محل‌های مورد استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :