١٣٩٨/٠٨/١٤ ٢:٥٩ ب ظ
کد خبر : ٤٨٦٣٩١
مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در گفت و گوی اختصاصی با شماواقتصاد مطرح کرد:
فولاد غرب آسیا دومین تولید کننده فولاد در کشور است
شما و اقتصاد: مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا با بیان اینکه صنعت فولاد تحت تاثیر تحریم قرار نگرفت گفت: شرکت فولاد غرب آسیا دومین تولید کننده فولاد در کشور است.
به گزارش شما و اقتصاد: ابوذر ندیمی، مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا تامین نیاز داخلی را در صنعت فولاد حائز اهمیت دانست و گفت:  در صنعت فولاد مانند هر صنعت دیگر باید به مسئله وابستگی توجه داشت به این معنی که هرآنچه که وابستگی در تامین مواد و تجهیزات به سایر کشورها کمتر باشد به همان میزان نیز مقاومت صنعت در برابر تحریم بیشتر خواهد بود.
ندیمی عمده صنایع فلزی، مسائل مربوط به ساختمان و صنعت خودرو را وابسته به صنعت فولاد دانست و افزود: در این میان آورد ارزی نیز دارای اهمیت بوده به این شکل که پیرامون انجام فعالیت ها در صنعت فولاد چه میزان با آورد ارزی روبرو خواهیم بود.وی بیان داشت: در طی چهل سال از زمان انقلاب اسلامی به خصوص در این سه سال اخیر شاهد اتفاقات خوبی در صنعت فولاد کشور بودیم که به سرانجام رسیدن پروژه‌های ناتمام از جمله این اتفاقات است. 
مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا  یادآور شد: هم اکنون بسیاری از کارخانجات در این عرصه تلاش می‌کنند تا به ظرفیت های اسمی نزدیک شوند. 
برخلاف افزایش قیمت‌های رایج بر مدیریت قیمت‌ها در این صنعت اهتمام شده است که این امر موفقیت‌آمیز نیز بوده است.وی یادآور شد: در بسیاری از صنایع به خصوص صنایع معدنی و فولاد ایستایی مثبت بوده و برخلاف تصورها این صنعت آنطور که پیش‌بینی می‌شد تحت تاثیر تحریم‌ها قرار نگرفت و فعالیت‌ها در این بخش محدود نشد و در ادامه با رویکردهای مثبتی نیز همراه است.ندیمی درباره تاثیر تحریم‌ها بر این صنعت گفت که امروز شاخص بخش صنعت و معدن، فولاد است و شاخص این صنعت در مسیر رشد است که شاخص قابل اعتنایی به تمامی جهات از جمله ارقام و ... است.
وی در ادامه از دو رویکرد اصلی شرکت فولاد غرب آسیا سخن به میان آورد و گفت: سیاست اصلی ما این است که این شرکت را انحصاری نکنیم ضمن آنکه در کنار این امر، رقابتی نیز عمل کنیم. مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا  با تاکید بر اینکه روابط این شرکت با سایر شرکت‌ها اعم از خصوصی و غیره بر مبنای کمیسیون معاملات کشور است، ادامه داد:  بنابراین با تمامی شرکت‌ها روابط مثبتی با توجه به اصل رعایت رضایت طرفین برقرار می‌شود.وی همچنین متذکر شد که فعالیت‌های شرکت بازرگانی فولاد غرب آسیا برای یک شرکت خاص تعریف نشده  است.  این شرکت براساس نفی انحصار و تقویت رقابت فعالیت‌های خود را پیش می‌برد.
ندیمی با بیان اینکه فولاد غرب آسیا باید ماهانه 40هزار تن تولید ورق داشته باشد اضافه کرد: در تلاش هستیم نیاز بازار و مشتریان را تامین کنیم.
 در رویکرد جدید تلاش داریم با شرکت‌های وابسته یا اخیرا تاسیس شده، شرکت‌های در حال تاسیس یا مشتریان قدیمی و کارخانه‌ای و نیز مشتریان جدید روابط خود را بر اساس اصل تامین نیاز و نفی انحصار پیش ببریم این امر موجب شد تا تقاضاهای این شرکت رو به افزایش باشد.مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا به اهداف این شرکت اشاره کرد و بیان داشت:در حوزه تولید با توجه به زیرساخت ها در تلاش هستیم در ارتقای سطح تولید گالوانیزه که امروز تمامی زیرساخت‌های آن تا حدود زیادی فراهم است حرکت کنیم.
به گفته ندیمی؛ شرکت فولاد غرب آسیا امروز با 14درصد تولید در حوزه ورق پس از فولاد مبارکه که حدود 35درصد را شامل می‌شود به عنوان دومین تولید کننده فولاد در کشور مطرح است.
وی حفظ جایگاه به لحاظ رتبه را از دیگر اهداف این شرکت برشمرد و ابراز داشت:  در ادامه این مهم در تلاش هستیم با تکثر فعالیت در ابعاد مختلف جایگاه این شرکت را ارتقا ببخشیم.
مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت ممانعت تفسیر و تطبیق قوانین توسط مسئولان گفت: قانون تفسیر مشخص خود را دارد و قانون‌گذار طبق قانون اساسی باید آن را تفسیر کند. امروز این شرکت به لحاظ نهادهای مدنی و جریانات انجمن و ... مساله خاصی را با قانون به خصوص وزارت صمت ندارد.
وی در ادامه سخنان خود درباره فولاد و بورس گفت: قانون بورس نیازمند اصلاحات است اما باید حاکم بر تمامی عرضه‌ها باشد، هدف ما با این رویکرد است که اعتماد حداکثری از تمامی جهات ایجاد شود و این مستلزم رعایت اصل شفافیت بوده بنابراین با دوعنصر شفافیت و مدیریت این بازار اداره می شود.
به گفته مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا، دولت در تلاش است از طریق عرضه کالاها در بورس عامل گرانی نباشد اما باید این سیاست به گونه‌ای باشد که موجب تلاش سرمایه‌گذاران باشد.
ندیمی همچنین بر ضرورت توجه دولت بر چگونگی تامین منابع برای تولیدکنندگان واقعی تاکید کرد و گفت: دولت برای حفظ و افزایش اشتغال موجود باید دراین زمینه تلاش کند.
وی در خصوص پیشرفت بازارهای صادراتی در این صنعت گفت: در این باره سه فاکتور اصلی و اساسی کیفیت، قیمت و مدیریت مطرح است.
 این صنعت به لحاظ کیفی در دنیا با مشکلی روبرو نیست اما در حوزه رقابت رقابت‌پذیری و مدیریت که مدیریت سیاسی بخشی از آن است باید اقدام شود.وی ابراز داشت: محدودیت تحریمی ارتباطی به صنعت و معدن ندارد اما سایر کشورها محدودیت‌های خود را دارند یا برای فعالیت و تعامل و حضور در بازارهای جهانی محدودیت‌های پولی و ... برای ما وجود دارد.
ندیمی بر ضرورت اشتغالزایی و ایجاد فرصت برای تمامی شرکت‌ها تاکید کرد و افزود: در بحث تامین خوراک اصراری بر تامین خوراک نداریم با توجه به بحران اشتغال باید سعی شود منافع میان بخش های مختلف تقسیم شود. تاکید ما بر این نیست که تمام فرایند را از اکتشاف تا تولید و بازرگانی یک شرکت انجام دهد این امر میان شرکت‌ها تقسیم می شود تا رقابت ایجاد شود.
مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا تصریح کرد: تا رقابت میان شرکت‌های داخلی و نیز میان داخلی ها و خارجی ها ایجاد نشود شاهد رشد و پیشرفت نخواهیم بود. 
در غیر این صورت فعالیت در حوزه صنعت آنطور که باید محقق نمی‌شود وی با بیان اینکه فعالیت صنعت معدن در ایران توجیه پذیر است، اضافه کرد:  وابستگی صنعت نسبت به سایر صنایع به خارج بیشتر است.ندیمی درخصوص خرید سهم فولاد در بورس خاطرنشان کرد: فولاد از نظر ارزش و قیمت آینده دار است. البته کالاهایی در این عرصه درآمد دهی زود هنگام دارند و کالاهایی دیرتر بازدهی دارند و دراین میان کالاهایی هستند که همیشه سوددهی دارند. به طور کلی میزان نفع را رکود و رونق تعیین می کند.

‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :