١٣٩٨/٠٨/٢٠ ٥:٤١ ب ظ
کد خبر : ٤٨٦٥١٥
رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی مطرح کرد
«توسعه محلات» با تمرکز بر درآمدهای پایدار محلی/مشارکت محله‌ای، مطالبه‌گری شهروندان از شهرداری را افزایش می‌دهد
شما و اقتصاد: رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران، معتقد است برنامه «توسعه محله‌محور» تمرینی برای مشارکت دادن شهروندان در اداره شهر و انجام پروژه‌های محلی است، موضوعی که سبب می‌شود آنها از نحوه هزینه‌کرد عوارضی که پرداخت می‌کنند آگاه شوند.
به گزارش شما و اقتصاد: شهرداری تهران به زودی قرار است برنامه‌ای با عنوان توسعه محله محور را در تهران اجرا کند. طرحی که گرچه در سال‌های پیش مطالعاتی روی آن انجام شده بود اما حالا قرار است با کار کارشناسی بیشتر اجرایی شود. بخشی از این طرح درباره استفاده از ظرفیت‌های مالی هر محله برای انجام پروژه‌های دارای اولویت همان محله است. اما آیا عوارض‌ محلی می‌تواند تامین‌کننده مالی خوبی برای پروژه‌ها در هر محله باشد؟
«سعید خضرساخته‌گر» رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنوشت، با بیان اینکه عوارض نوسازی، کسبی و بهای خدمات پسماند چه مسکونی چه غیر مسکونی آنقدر عدد بزرگی از منابع شهرداری را دربرنمی گیرد که بخواهیم فقط از طریق آنها محلات را اداره کنیم، گفت: اگر این عوارض به صورت 100 درصد هم وصول شود، کمتر از 15 درصد منابع را پوشش می‌دهد. یعنی اینطور نیست که بگوییم چون از مردم عوارض می گیریم بهترین خدمات را هم می توانیم به آنها ارایه کنیم، چرا که این عوارض عدد زیادی نیست.
او به دریافت عوارض محلی در شهرهای بزرگ جهان اشاره کرد که به گفته او بین 50 تا 70 درصد منابع شهرداری‌هایشان از طریق مالیات بر عوارض و دیگر دارایی ها و مابقی 30 درصد هم از طریق کمک های دولت، فروش اموال و سایر خرده کدهای درآمدی تامین می شود، اما در ایران مالیات ها در اختیار دولت مرکزی است.
به گفته خضرساخته‌گر؛ در ایران کمتر از 40 درصد درآمدهای شهرداری ها از طریق فعالیت‌های اقتصادی شهروندان تامین می شود.
رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی، یکی از اهداف برنامه توسعه محلات را تغییر این موازنه و برقراری توافقی برد- برد میان شهروندان و شهرداری عنوان کرد و گفت: این برنامه قرار است سهمی که مردم خودشان برای اداره شهر پرداخت می‌کنند را سهم برنده کند. آن هم در مقابل سهمی که شهرسازان بزرگ این شهر از درآمدهای شهرداری دارند.
او ادامه داد: درآمد حاصل از شهرسازی در سه، چهار منطقه اول تهران پوشش داده می شود و در همان جا تامین می شود، در نتیجه یکسری سازنده های قدرتمند به عنوان ذینفعان بزرگ تعیین کننده بخشی از سیاست‌گذاری شهرداری و خط مشی شهرداری هستند. طبیعی است که شهرداری مطالبات آنها را به صورت منطقی دنبال کند چرا که بخش زیادی از درآمد شهرداری را تامین می کنند.
خضر ساخته گر این را هم گفت که: چیزی که ما می خواهیم رخ دهد این است که کفه ترازو به سود مردم تغییر کند، یعنی مردم پول اداره شهر را بدهند و بابت آن خدمات و پروژه‌هایی که در اولویت است انجام شود. در این برنامه مشارکت پذیری هم باید برای مردم وجود داشته باشد؛ البته مردم هنوز مشارکت کردن را بلد نیستند و نیاز به آموزش دارند.
او معتقد است؛ برنامه توسعه محلات می تواند با مشارکت دادن مردم چه در تامین مالی اولویت هایشان و چه در اجرا و چه در نظارت بعدش یک کلاس آموزشی برای مردم باشد که ببینند اگر مشارکت مالی داشته باشند می توانند از شهرداری مطالبه‌گری کنند. 
رئیس اداره برنامه‌ریزی راهبردی معاونت برنامه‌ریزی، با بیان اینکه سازوکاری برای دریافت عوارض محلی در برنامه توسعه محلات طراحی کردیم، گفت: شهر تهران حدود 4 هزار میلیارد تومان به شهرداری بابت عوارض چهارگانه بدهی دارد و اینکه هر محله چه میزان بدهی در این بخش دارد، مشخص شده است. در هر محله ای بر اساس نیازها و اولویتهایی که نظرسنجی ها مشخص کرده اند، قرار است از طریق تسهیل گرها رایزنی انجام شود تا با شهروندان به یک نتیجه مشترک برسند.
خضر ساخته‌گر در توضیح جزییات این رایزنی ها هم گفت: باید به شهروندان توضیح داد که اگر می‌خواهید پروژه‌ای در محله شما اجرا شود، باید بخشی از منابع مالی را از طریق بدهی که به شهرداری دارید تامین کنید و بخش دیگر را هم شهرداری تامین می کند و اینجاست یک پروژه مشترک شکل می‌گیرد.
او در نهایت انجام این پروسه و مشارکت شهروندان را سبب آگاهی آنها از هزینه کرد عوارضی دانست که به شهرداری پرداخت می‌کنند.


شهرنوشت
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :