١٣٩٨/٠٩/٠٥ ٢:٢٥ ب ظ
کد خبر : ٤٨٦٨٧٧
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد:
استفاده از ظرفیت های جوانان نخبه در حوزه سیاست گذاري کشور
شما و اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی، طي سخناني در دومين نشست هم انديشي صاحب نظران جوان اقتصادي با موضوع «بهبود فضاي کسب و کار و رونق توليد» ويژگي هايي چون حرکت در مسير حل مشکلات اقتصادي با دستمايه تحقيق و پژوهش و ريسك پذيري و شجاعت در تصميم گيري و ايفاي مسئوليت هاي اجرايي را از شاخصه هاي نسل جوان عنوان كرد.
به گزارش شما و اقتصاد:  به نقل از شادا وزير اقتصاد در سخنان خود در اين نشست که در محل اين وزارتخانه برگزار شد، تصريح کرد: قرار ما در وزارت اقتصاد براي استفاده از نظريات صاحب نظران جوان اقتصادي بر اين است كه از نظريات جوانان نخبه، نه تنها در اين جلسات، بلكه بطور مستمر از طريق «شبكه تعاملي تحليل گران جوان اقتصاد ايران»، استفاده موثر بعمل آوريم.
وی با تشریح نکات مثبت برگزاری نشست های مشترک با صاحب نظران جوان در تصميم سازي ها، گفت: در عين حال، در اين جلسات، تنها امکان استفاده از نظرات «بخشي» از صاحب نظران وجود دارد.
وزیر اقتصاد افزود: به همین سبب با تلاش و پیگیري همکاران در وزارت اقتصاد، اقدام به راه اندازي «شبکه تعاملي تحليل گران جوان اقتصاد ايران» کرديم و من فکر مي كنم، تمركز بر روي اين شبكه و نحوه هدايت اعضاي آن، بايد به نحوي باشد كه منتج به استخراج پيشنهادهاي سياستي راهگشا براي اقتصاد كشور شود.
دژپسند از جمله ویژگی های شبکه تعاملی تحليل گران جوان اقتصاد ايران را "استمرار"، "همزماني" و يکپارچگي" مباحث و موضوعات مطروحه در آن دانست و گفت: در اين شبکه نيازي نيست موضوعات مورد بحث، صرفا از سوي ما، به عنوان "وزارت اقتصاد" تعيين شود، بلکه اعضاي شبكه نيز مي توانند موضوعات مد نظر و دغدغه هاي خود را جهت بحث در شبكه، ارائه كنند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه "هزینه تجربه برای جوانان کمتر از ساير گروه هاي سني" است، خطاب به صاحب نظران و نخبگان جوان اقتصادي گفت: شما بايد با کنکاش در عرصه علم، مطالعات و تجربيات بين المللي در اين حوزه را نيز مورد توجه قرار دهيد.
دژپسند با یادآوری خدمات دانشجویان دانشگاه های صنعتي کشور براي رفع مشکلات جنگ تحميلي در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: جنگ اقتصادي که امروز دشمن براي ما طراحي کرده نيز ايجاب مي كند هر چه بيشتر از ظرفيت جوانان نخبه و دانشگاهي استفاده كنيم.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: ما نمی خواهیم فقط در مقطع خاصي از نظر زمان، مکان و موضوعي خاص از نظرات و مشارکت جوانان و نخبگان استفاده كنيم بلكه مي خواهيم اين همكاري بدون محدوديت و در ساير موضوعات اقتصادي نيز استمرار داشته باشد.
دژپسند با بیان اینکه از "شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصادي" مي توان بعنوان ابزاري براي "کادر سازي" استفاده نمود، خاطرنشان کرد: اين يك عرصه عمومي و ميدان رقابتي براي مشاركت همه صاحب نظران و نخبگان كشور است تا ايده هاي خود را براي حل مشكلات اقتصادي كشور ارايه كنند.
وی با بیان اینکه، حرکت به سمت اقتصاد هوشمند و حذف مقررات زاید از جمله مهم ترين راهکارهاي بهبود فضاي کسب و كار كشور است، اظهار داشت: بايد بخش عمده تلاش خود را معطوف به حذف موانع موجود در مسير كسب و كار كنيم.
دژپسند تاکید کرد: اقتصاد هوشمند صورت متکامل مفاهیم مطرح شده در زمینه اقتصاد دیجيتال است که به كاهش ارتباط چهره به چهره، شفافيت فرآيندها و در نتيجه كاهش و حذف فساد منجر مي شود.
وزیر اقتصاد "کوچک کردن دولت"، "مولد سازی دارایی هاي دولت"، "خروج دولت از بنگاه داري" و "تحقق اقتصاد هوشمند" را از جمله موضوعاتي عنوان کرد كه بايد در دستور كار جلسات آتي هم انديشي با صاحبنظران و نخبگان جوان اقتصادي قرار گيرد.
این گزارش حاکی است، دکتر دژپسند طی سخنانی در جمع خبرنگاران در حاشيه اين نشست، اظهار داشت: در جلسه امروز، نقطه نظرات اعضا را در مورد دو موضوع "رونق توليد" و "برنامه هاي بهبود فضاي کسب و کار" دريافت كرديم و با برنامه ريزي صورت گرفته، ۱۲ نفر از اقتصاد دانان جوان حاضر در جلسه نظرات خود را بيان كردند.
وی با بیان اینکه باب بررسی اين موضوع نبايد در همين جلسه بسته شود، از اعضاي شبکه تعاملي تحليل گران جوان اقتصاد ايران نيز خواست، از طريق شبکه مذکور نظرات خود را در اين مورد بيان كنند.
دژپسند افزود: در فاصله نخستین نشست هم اندیشی صاحب نظران جوان اقتصادی تا جلسه امروز نيز چند مورد پيشنهاد از اين شبکه در موضوعات مختلف از جمله اقتصاد هوشمند، خزانه داري الکترونيک و تامين مالي داشتيم که به جريان انداخته شد و بعضي گزارش ها هم در اين ارتباط توليد و از آن استفاده شد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: ما حتی برای اداره شبکه تعاملی تحليل گران جوان اقتصاد ايران نيز جوانان را مشارکت مي دهيم؛ يعني يک شورايي درست مي شود که در آن تعدادي از اعضا، توسط خود اعضاي اين شبكه انتخاب شده و و موضوعات را مديريت مي كنند.
وی افزود: در این قالب، شش هسته مطالعاتی شکل گرفته که بر این اساس اعضاء در جريان مباحث قرار گرفته و نقطه نظرات خود را اعلام مي کنند تا ما از آن استفاده کنيم و باز خورد لازم نيز ارائه گردد.
دژپسند تاکید کرد: تصمیم داریم بهره گیري از نظرات اقتصاد دانان جوان را در قالب شبکه مزبور و ديگر اشکال، مورد توجه قرار دهيم و اين امر در دستور كار تمام معاونت ها و سازمان هاي وابسته به وزارت اقتصاد نيز قرار گرفته است.
گفتنی است، شبکه تعاملی تحلیل‌گران جوان اقتصاد ایران از تير ماه سال جاري با هدف افزايش مشارکت و نقش آفريني جوانان کشور در فرآيند تصميم سازي و سياستگذاري اقتصادي کشور به آدرس اينترنتي https://econet.mefa.ir پذيراي مشاركت صاحب نظران و نخبگان در موضوعات مختلف اقتصادي است.
 
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :