١٣٩٨/١٠/٢١ ٣:١٩ ب ظ
کد خبر : ٤٨٨١٧٥
در چهاردهمین جشنواره تلاوت های مجلسی مطرح شد
تاکید شهردار تهران بر گسترش فرهنگ قرآنی
شما و اقتصاد: شهردار تهران بر لزوم بسط و گسترش فرهنگ قرآنی به خصوص در میان جوانان کشورمان تاکید کرد.
به گزارش شما و اقتصاد:  پیروز حناچی در چهاردهمین جشنواره تلاوت های مجلسی که شب گذشته در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، گفت: در راستای تقدیر از زحمات همکارانم در اعتلای فرهنگ قرآنی در این جمع حاضر شدم و این که این فرهنگ را هر چه بیشتر و کیفی تر در جامعه بتوانیم بگسترانیم.
وی افزود: وظیفه ماست که قرآن، کلام الله مجید که سند یکتای وحدانیت قرآنی است را در جامعه طوری بسط و گسترش دهیم که لحن و صوت و همچنین مفاهیم عمیق در جامعه قابل استفاده و درک به ویژه برای جوانان باشد.
مسجدجامعی: کشور ما چهره های برجسته ای در حوزه تلاوت دارد
در این مراسم همچنین احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران با تقدیر از برگزار کنندگان همایش گفت: کشور ما چهره های برجسته ای در حوزه تلاوت دارد. در این شرایط باید به شیوه های جدید اندیشید و مجموعه قاریان را در بررسی آثار مشارکت داد. امیدوارم در سال 1400 بتوانیم عرصه های نوینی در این شهر در حوزه قرآن داشته باشیم.
وی با بیان این که «تهران تنها شهری است که بنیان آن بر اساس رویکرد قرآن بنا شد» در توضیح این جمله گفت: تهران قبلا قصبه ای بیش نبوده است و قدیمی ترین اثر این شهر مربوط به امام زاده ای است که آثار چوبی زیادی که همه مفاهیم قرآنی دارند در آن مکان دیده می شود. وقتی دور قصبه تهران در 400 سال پیش تصمیم گرفتند دیوار بکشند مقرر شد به تعداد سوره های قرآن یعنی عدد 114 برج و بارو بسازند و در هر کدام از این برج و باروها یکی از سوره های قرآن را می نویسند. زمانی که ما مجموعه آثار قرآنی منتشر شده در تهران را بررسی می کردیم برای خود من نوآورانه بود و تازگی داشت چراکه فکر می کردم آثار منتشر شده در قاهره، بیروت و بغداد بیشتر باشد اما بیشتر آثار قرآنی تولید شده مربوط به تهران بود.
مسجدجامعی ادامه داد: ایرانیان از همان ابتدا هم در قرائت ید طولایی داشتند به طوری که یحیی بن وصاف یکی از قاریانی است که در محضر ابن عباس در مدینه تعلیم دید. او اصالتا کاشانی بود و اتفاقا مکتبی از قرائت را هم بعدها در کوفه بنیان گذاشت. جالب است که یکی از آوازهای قرآنی متاثر از لهجه کاشانی است و ادامه دهنده سبک او دو نسل بعد، یک دماوندی بود. بنابراین از همان نخستین سال ها در کنار اصحاب گرامی پیامبر(ص) شخصیت های برجسته و بزرگی مثل ابن عباس بودند که به هر دلیلی در مدینه بودند و توانستند در این رشته و زمینه هم گوی سبقت را از بقیه بربایند.
وی تاکید کرد: امیدوارم در سال 1400 بتوانیم ظرفیت های نوینی در این حوزه به معرض نمایش بگذاریم. این ظرفیت ها وجود دارد باید بتوانیم آنها را در برنامه ها مشارکت بدهیم.
وی با گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز گفت: اینجا فرصت را غنیمت می شمارم و یادی می کنم از همه شهدا به ویژه سردار بزرگ و ملی ما حاج قاسم سلیمانی. وقتی این واقعه تلخ و هجمه اهریمنی به این سردار اتفاق افتاد من یادداشتی نوشتم مبنی بر اینکه سرزمین ما همیشه پهلوانانی داشته است که از حیثیت و آئین این مرز و بوم دفاع می کردند و در ادامه این پهلوانی ها، قاسم سلیمانی است.
مسجدجامعی ادامه داد: اخیرا یادداشتی از آن شهید دیدم که وصیت کرده بود روی سنگ قبرش بنویسند سرباز قاسم سلیمانی، سرباز یعنی کسی که جان خود را در راه ایده و آرمان خود فدا می کند و کلمه ریشه داری است. این نشان از فهم عمیق ایشان از تاریخ این سرزمین است و در عین حال تواضع عمیقی که ایشان داشت. شاید کمتر کسی می دانست ایشان بالاترین نشان نظامی این کشور را دارد. ایشان غیرت ایرانی خود را به طور کامل در دفاع از اهل بیت نشان داد. امنیت ایران منهای امنیت همسایگان متصور نیست و این اصلی است که در سلوک ایشان دیده می شود.

در پایان مراسم از تعدادی از برگزیدگان فرهنگ قرآنی از جمله از مجید مجیدی، کارگردان مطرح سینمای کشورمان به دلیل اشاعه فرهنگ قرآنی توسط شهردار تهران تقدیر شد.

شهرنوشت
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :