١٣٩٨/١٠/٢٢ ٨:٣٦ ب ظ
کد خبر : ٤٨٨٢٤٤
بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت شیراز توسط سازمان خصوصی‌سازی عرضه می شود
شما و اقتصاد: بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت شیراز توسط سازمان خصوصی‌سازی در روز 20 بهمن ماه جاری در فرابورس ایران عرضه می‌شود.
به گزارش شما و اقتصاد:  به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت شیراز به استناد قانون اجراي سياست‌هاي كلي اصل (44) قانون اساسي، مصوبه هيئت واگذاري و ساير قوانين و مقررات مربوطه و با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی(استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاریها توسط سازمان خصوصی‌سازی عرضه می‌ شود.
 
این بلوک 20 درصدی که 205 میلیون و 508 هزار و 720 سهم این شرکت را شامل می شود به ارزش کل پایه 11 هزار و 843 میلیارد و 878 میلیون و 551 هزار و 40 ریال، به‌صورت 50 درصد نقد و بقیه اقساط 2 ساله در روز 20 بهمن ماه جاری عرضه خواهد شد.
 
همچنین جرئیات آگهی منتشر شده توسط سازمان خصوصی سازی بدین شرح است:
 
الف) قابل توجه متقاضیان:
 
1- خريدار در صورت احراز شرايط مقرر در شيوه نامه تشويق بخش خصوصي و تعاوني از مزاياي اين شيوه نامه به شرح زير برخوردار خواهد بود:
 
الف) افزایش سقف كل زمانی و مجموع تعداد اقساط برای خریداران بخش خصوصی تا میزان یك سوم و برای خریداران بخش تعاونی تا میزان دو پنجم جمع مدت و تعداد اقساط مصوب.
 
ب) بازپرداخت پلكانی اقساط با شیب «10%» رشد سالانه برای خریداران بخش های خصوصی و تعاونی، به مأخذ «100» برای رقم میانه دوره اقساط.
 
ج) سود فروش اقساطی تا میزان «3%» پایین‌تر از سایر خریداران برای خریداران بخش خصوصی و « 6/3%» پایین تر برای خریداران بخش تعاونی.
 
2- خریدار متعهد است ضوابط، دستورالعمل ها، استانداردها و چارچوب هاي اجرايي مرتبط با حوزه هاي فني، امنيتي، حراستي، HSE،ايمني، فناوري اطلاعات و پدافند غيرعامل كه توسط وزارت نفت و يا ساير مراجع ذيصلاح مربوط ابلاغ شده و اجراي آن براي كليه بنگاه هاي فعال با موضوع فعاليت مشابه در حوزه نفت اعم از شركت هاي دولتي و خصوصي الزامي است را، اجرا نمايد.
 
3- خریدار مکلف است در چارچوب قوانین و مقررات تعیین شده وزارت نفت ضوابط قیمت گذاری و عرضه فرآورده های نفتی را رعایت نماید.
 
ب) نحوه بررسی صلاحيت متقاضیان:
 
1- طبق مصوبه هيات واگذاري عرضه سهام اين شركت با رعايت «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری ها» مندرج در سایت سازمان خصوصی سازی صورت خواهد گرفت. بر اساس مفاد اين دستورالعمل صلاحيت هاي عمومي و تخصصي متقاضيان مورد بررسي قرار گرفته و صرفاً اشخاص واجد شرايط امكان رقابت در روز عرضه را خواهند داشت.
 
2- با توجه به عرضه اين سهام از طريق شركت فرابورس ايران و مطابق مفاد دستورالعمل مذكور، شاخص هاي مربوط به «صلاحيت هاي فني و مديريتي» متقاضيان (به عنوان بخشي از شاخص هاي تخصصي) توسط كارگروه بررسي صلاحيت موضوع اين دستورالعمل مورد بررسي قرار گرفته و شاخص هاي مربوط به «تمكن مالي» و نيز «شاخص هاي عمومي» متقاضيان مطابق مفاد ماده (2) «ضوابط مربوط به شرايط متقاضيان خريد در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران» توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
3- متقاضيان مي بايست علاوه بر واريز معادل 10 درصد ارزش پايه سهام قابل واگذاري به حساب شركت سپرده گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه، معادل 1 درصد ارزش پايه سهام قابل واگذاري (به مبلغ 118,438,785,511ريال) را به عنوان سپرده به صورت نقد يا ضمانت بانكي معتبر حسب مورد به حساب سازمان خصوصي سازي واريز و يا به آن تحويل نمايند. در صورت انصراف هر يك از متقاضيان تأييد صلاحيت شده از حضور در رقابت، سپرده نقدي واريز شده و يا ضمانت نامه بانكي ارائه شده به سازمان خصوصي سازي(معادل یک درصد مذکور) به نفع دولت ضبط خواهد شد. لازم به توضيح است در صورت عدم واريز و يا تحويل ضمانت نامه، صلاحيت متقاضي مورد بررسي قرار نخواهد گرفت.
 
4- به منظور بررسي «صلاحيت فني و مديريتي» متقاضيان می بایست علاوه بر ارائه درخواست خرید و مدارک لازم و نیز ارائه تضامین مربوط به حضور در رقابت طی زمان و چارچوب مقرر در ضوابط و مقررات عرضه های عمده در فرابورس، مستندات قابل ارائه ی خود مربوط به بررسی صلاحیت فنی و مدیریتی را به شرح جدول شماره (1) مندرج در اين آگهي و حداكثر تا 6 روز كاري قبل از عرضه به سازمان خصوصي سازي تحویل دهند.
 
5- سپرده ی متقاضیان رد صلاحیت شده پس از اعلام نتیجه، قابل استرداد خواهد بود.
 
6- چنانچه در هر مرحله از فرایند واگذاری و تا زمان ابلاغ قرارداد واگذاری مواردی دایر بر عدم احراز صلاحیت متقاضی کشف گردد، سازمان می تواند نسبت به لغو واگذاری به این خریدار اقدام نماید.
 
7- برنامه یا طرح توجیهی ارائه شده از سوی متقاضیان جزو لاینفک قرارداد واگذاری بوده و به عنوان تعهدات قراردادی خریدار منظور و توسط سازمان خصوصی سازی مورد نظارت قرار می گیرد.
 
8- متقاضی خرید متعهد می گردد در انتصاب مدیران شرکت واگذار شده شاخص های صلاحیت عمومی موضوع «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری ها» را رعایت نماید. این موضوع در قرارداد واگذاری درج خواهد شد.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :