١٣٩٨/١١/٠٦ ١:٥٩ ب ظ
کد خبر : ٤٩٨٦٢٨
امروز در نشست خبری مشترک هلدینگ توسعه معادن و فلزات و هلدینگ زرین معدن آسیا مطرح شد:
خبری خوب و مهم در صنعت سرب و روی کشور با تولد «زرین صبا»
شما و اقتصاد: نشست خبری مدیر عامل محترم هلدینگ توسعه معادن و فلزات جناب آقای عصاری و هلدینگ زرین معدن آسیا جناب آقای مهندس جمیلی و مدیران ارشد شرکت صبانور‌، با موضوعیت احداث بزرگترین مجتمع کنسانتره و شمش و روی، با اصحاب رسانه در محل اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران برگزار شد.
به گزارش شما و اقتصاد:  بزرگترین مجتمع کنسانتره و شمش و روی در فازهای مختلف با نام زرین صبا با مشارکت هلدینگ توسعه معادن و فلزات و هلدینگ زرین معدن آسیا در کرمان احداث خواهد شد.

1-  تولید 300 هزار تن کنسانتره سرب و روی در سه فاز
2- تولید 30 هزار تن شمش روی در سه فاز
3- تولید کارخانه شمش سرب با تولید  50 هزار تن در دو فاز
4- اشتغال زایی بالای 1000 نفر در این مناطق

عزیزالله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: رشد بازار سرمایه، تمایل و اعتماد جامعه به سرمایه گذاری در بورس حاصل تلاش و اطلاع رسانی اصحاب رسانه است.
وی اظهار کرد: به سهامداران قول داده شده بود که پرتفوی شرکت سرمایه گذاری متنوع شود بنابراین در مس 5 درصد سرمایه گذاری شد اما انتظار سهامداران بیش از این است.
وی با بیان اینکه در زمینه سرب و روی 9 درصد از ذخایر جهان را دارا هستیم، افزود: کارخانه هایی هستند که مواد اولیه خود را از ترکیه وارد می کنند. این امر به دلیل عدم ورود به بحث اکتشاف است. بنابراین در این راستا با شرکت زرین مذاکره صورت گرفت که بیشتر این مذاکرات از طریق صبانور انجام شد. در واقع ما به دنبال توسعه بخش اکتشاف ذخایر سرب و روی کشور از طریق این مشارکت و سایر کشورها هستیم.

دریافت مجوز احداث کارخانه سرب و روی
محمد کلانتری، مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور نیز در ادامه اظهار کرد: زمانی که استراتژی هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در زمینه تنوع محصول ابلاغ شد، در سال 96 یکی از پهنه‌های اکتشافی در راور کرمان را در اختیار گرفتیم.
کلانتری افزود: در این زمینه اقدامات ما شامل ژئو فیزیک هوایی، پی‌جوی و اکتشافات سیستمی و ... بود که حدود یک سال و نیم کار انجام شد.
مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور اضافه کرد: در ادامه روند اقداماتی کا انجام شد مجوز احداث کارخانه سرب و روی را دریافت کردیم.
وی گفت: ما به دنبال جذب سرمایه‌گذار خصوصی رفتیم که شرکت زرین بهترین گزینه در این زمینه بود و با حمایت هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات کار را آغاز کردیم.

در ادامه مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی زرین با بیان اینکه در کنار شرکت توسعه معادن و فلزات و صبانور بزرگترین مجتمع سرب و روی را طراحی خواهیم کرد، گفت: با صبانور شرکت مشترکی تاسیس کردیم و قرار است یکی از بزرگترین مجتمع های سرب و روی را در یک منطقه محروم احداث نماییم.
ابراهیم جمیلی با بیان اینکه این شرکت داخلی بوده و صرفه اقتصادی برای کشور خواهد داشت، گفت: اگر این شرکت توسط تیم خارجی طراحی شود قطعا میلیون ها دلار ارز از کشور خارج خواهد شد. بنابراین تیمی از اساتید دانشگاه در کنار ما خواهد بود و ما با این طرح ارتباط صنعت با دانشگاه را گسترش خواهیم داد. همچنین تیمی از شرکت های دانش بنیان در کنار شرکت زرین صبا کمک خواهند کرد.
وی از حضور نیروهای بومی در پروژه خبر داد و گفت: سعی شده تمام نیروها از افراد بومی استفاده شوند مگر آنکه تخصص مورد نیاز در منطقه حضور نداشته باشد و در این راستا نیز سعی شده از دانشجویان آن منطقه استفاده شود.
جمیلی ادامه داد: یک مجتمع تولید کنسانتره در آن منطقه احداث خواهد شد که ظرفیت 300 هزار تنی خواهد داشت که در سه فاز شامل واحد 50 هزار تنی، واحد 100.000 تنی و واحد 150.000 تنی خواهد بود.
وی با بیان اینکه تولید شمش روی طبق پیش بینی 30 هزار تن خواهد بود، گفت: در فاز اول 10 هزار تن، فاز دوم 20 هزار تن و در صورت خاک مناسب این میزان افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی زرین از تولید 50 هزار تن شمش سرب خبر داد و گفت: برای آن عیار بالای 50 درصد پیش بینی شده است.
جمیلی از مزایای این طرح ممانعت از خروج ارز عنوان کرد و گفت: این امر باعث گردش ریالی خواهد شد و به آبادانی آن منطقه کمک خواهد کرد. همچنین این طرح برای 1000 نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

تاج‌الدین، مدیرعامل شرکت دانش بنیان و شتاب‌دهنده آیرما در ادامه این نشست خبری عنوان کرد: تمام منابع شناخته شده جهان بیش از 2 میلیارتن ذخایر روی است و 9 درصد ذخایر سرب و روی در ایران است که البته تمرکز ما در انگوران بوده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان و شتاب‌دهنده آیرما گفت: بخش عمده زون‌های ما می‌تواند در مهدی آباد باشد.
وی ادامه داد: یکی از کارهای ارزشمندی که با همکاری توسعه معادن و فلزات انجام شد تشکیل کنسرسیوم اکتشاف بود و قطعا می‌تواند اکتشافات جدیدی در حوزه سرب و روی شناسایی نماید.برای خرید خاک معادن این منطقه اعلام آمادگی می‌کنیم تا بتوانیم خام مورد نیاز خود را تامین نماییم.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :