١٣٩٨/١١/٠٧ ١٢:٥٥ ب ظ
کد خبر : ٥٠٨٦٣٧
بایدها و نبایدهای بانکداری باز/تحولات فناوری، دریچه ای از بانکداری سنتی به مدرن
شما و اقتصاد: امروزه با توجه به پیشرفت های چشمگیر فناوری در عرصه های مختلف و ادغام آن با قوانین و مقررات سنتی بانکی، مدل های کسب و کار و نظام بانکداری با شتاب روز افزونی پیش می رود.استفاده از تکنولوژی های نوین بانکی و ادغام آن با دانش بانکداری سنتی مهمترین علت تغییرات در اکوسیستم مالی و بانکی امروز دنیا به شمار می آید.
به گزارش شما و اقتصاد بانکداری باز کلید واژه ای است که همگام با تحولات فناوری و ارائه مدل های جدید کسب و کار بانکی ضمن باز تعریف مرزهای صنعت بانکداری رقبای پرسابقه ی این عرصه را به چالش می کشده است.
بانکداری باز ضمن ارائه ی مدل کسب و کار مستقل، بانکداری سنتی را با تحولات شگرف مواجه کرده و بستری فراهم می کند تا افراد به راحتی دارایی‌های خود و تراکنش های مالی شان را به اشتراک گذاشته و از این طریق فرصت های مناسبی برای خلق منابع درآمدی جدید فراهم کنند.

گفتنی است نظام بانکداری کشور  برای تسهیل خدمات در صنعت بانکی و ارائه یک واسط برنامه نویسی نرم افزاری یا پلتفرم مشخص باید از ویژگی بانکداری باز  بهره مند شود. با توجه به اینکه فناوری های دیجیتال در همه جای دنیا در راستای ارتقای کارایی، خلق جریان های درآمدی جدید و کاهش هزینه های بانکی موثر عمل می کنند اما سرمایه گذاری صرف و تمرکز بر روی تکنولوژی های نوین، افزایش بهره وری را به همراه نداشته و تنها بخشی از راه حل موجود است. برهمین اساس بانکداری باز کارآمد،  با بهره برداری از  تکنولوژی های نوین باید منجر به تغییر مدل کسب و کار خلق ارزش و جریان های جدید درآمدی شود.

  یکی از مهمترین مزیت های بانکداری باز در مقایسه با مدل های کسب و کار سنتی افزایش درصد موفقیت تجارت توسط اشتراک شبکه ای فعال است. به گونه‌ای که در مدل پلتفرمی بانکداری باز چندین شرکت ازجمله  تولید کننده و مصرف کننده  با یکدیگر مرتبط شده و ضمن ایجاد ارزش افزوده به مبادله  خدمات و کالا می‌پردازند.همچنین مشتریان در این پلتفرم می‌توانند به راحتی حق انتخاب و کنترل بیشتری نسبت به دارایی های خود داشته باشند و با شفافیت بالا و اطمینان کافی به فعالیت  مالی بپردازند.
  
در پایان می توان به این نکته اشاره کرد  که مدل بانکداری باز علیرغم چالشهای سیستم های دیجیتالی از مزایای بالقوه ای برخوردار هستند و می‌توانند در پویایی نظام بانکداری کشور نقش بسزایی داشته باشد.عملیاتی شدن بانک داری باز  مانند یک کاتالیزور  ضمن تسهیل عملیات بانکی در برهه ای کنونی  امری ضروری و انکار ناپذیر به شمار می آید و باید با ایجاد بستری مناسب سیستم بانکی کشور را  از آن منتفع کرد.

‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :