١٣٩٩/٠٢/٣١ ٢:٥١ ب ظ
کد خبر : ٥٣١١٤٠
با هدف افزایش تولید روغن پایه انجام شد؛
امضای قرارداد اجرای پروژه بهبود راندمان واحد موم‌گیری پالایشگاه تهران نفت ایرانول
شما و اقتصاد: سرپرست شرکت نفت ایرانول از شرکتهای تابعه شستا از امضای قرارداد پروژه بهبود راندمان واحد موم گیری پالایشگاه تهران این شرکت خبر داد.
به گزارش شما و اقتصاد:  این قرارداد با هدف افزایش راندمان تولید روغن پایه وافزایش مرغوبیت محصول جانبی واکس بین شرکت نفت ایرانول از شرکتهای تابعه هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا (تاپیکو) و کنسرسیوم شرکت های فرانگر صنعت و ونوسان به امضا رسید.
محمدحسین رزاقی، سرپرست شرکت نفت ایرانول در مراسم امضای این قرارداد گفت: این پروژه به منظور استفاده بهینه از فرآیند پالایش (بهبود راندمان)، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، افزایش تولید و درنهایت افزایش سوددهی شرکت در دو فاز تصویب شده است.
وی، افزود: مهندسی پایه فاز اول پروژه در سنوات گذشته انجام و براساس طراحی مشاور، مقرر شد جهت بهبود راندمان واحد موم گیری، سطح کلی فیلتراسیون واحد MEK  افزایش یابد
رزاقی افزود: در فاز یک پروژه به واسطه افزایش 5 درصدی راندمان کلی واحد، مقدار محصول ارزشمند روغن پایه بدون افزایش خوراک برابر 11 هزار متر مکعب در سال افزایش یافته و با تولید واکس با روغن کمتر از 10 درصد ارزش افزوده این محصول جانبی نیز افزایش قابل قبولی پیدا می کند.
سرپرست شرکت نفت ایرانول در ادامه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کل طرح حدود 960 میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود گفت: از این میزان حدود 168میلیارد ریال هزینه‌های انجام شده طرح شامل خرید و نصب فیلترها، ساخت سوله و اتاق کنترل و لوله کشی زیرزمینی بوده و مابقی آن یعنی حدود ۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به قرارداد EPCC  است.
وی با بیان اینکه، مدت زمان اجرای فاز یک حدود 22 ماه پیش بینی می‌شود، تصریح کرد: با به نتیجه رسیدن فاز اول این پروژه زیرساخت لازم برای اجرای فاز ۲ که هدف از آن تولید واکس خشک با درصد روغن زیر یک درصد و ارزش افزوده بسیار بالا است و افزایش 30 درصدی ظرفیت تولید پالایشی شرکت و پیرو آن افزایش ظرفیت صادراتی محصولات ایرانول را به همراه خواهد داشت، محقق خواهد شد.
شایان ذکر است که فاز مطالعاتی و تهیه گزارشات امکان سنجی و توجیه فنی و اقتصادی مربوط به فاز ۲ پروژه که نیاز به لیسانس شرکت معتبر بین‌المللی نیز دارد به پایان رسیده است.
گفتنی است؛ در این مراسم مهندس مخدومی مدیرعامل هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی شستا(تاپیکو) و اعضای هیات مدیره  و مدیران طرفین قرارداد حضور داشتند.


شستا رسانه
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :